Paylaş

Zonguldak Rafting Hakkında

Zonguldak rafting; Rafting raft adı verilen şişme botlarla kürek çekerek yapılan bir su sporudur takım halinde yapılan bu spor oldukça koordineli olmanızı gerektirir. Takımınızdan bir kişinin bile yaptığı bir hata yüzünden alabora olabilirsiniz ve raftınız devrilebilir. İstenmeyen kazalarla karşı karşıya gelmemek için mutlaka takımla koordineli olmanız gerekmektedir.

En az 4 en fazla 12 kişiyle yapılan rafting sayesinde uzun süre boyunca doğa manzaraları ile vakit geçirebilirsiniz. Rafting zorluk dereceleri 1 ile 6 rakamları arasında değer alır. Profesyonel değilseniz bile 1. derecede bir parkurda çok kolay bir şekilde rafting yapabilirsiniz. 6. dereceden bir parkur oldukça tehlikedir.

Eğer profesyonel değilseniz yanınızda akarsu yatağını iyi bilen bir rehber eşliğinde rafting yapmalısınız. Rehber takımı yönlendirecek ve raftın herhangi bir engelle karşı karşıya gelmemesi için uğraşacaktır. Rapid adını verdiğimiz taş kütükleri, taşlar, kayalıklar gibi doğal engeller akarsuyun akış hızını değiştirir. Bu yüzden rapid fazla oldukça parkur derecesi de buna bağlı olarak artar.

Zonguldak rafting sevenlerin sıkça uğradığı bir şehirdir. Ayrıca Zonguldak rafting yapmaya çok elverişlidir. Rafting genelde debinin en yüksek olduğu zamanlarda yani bahar aylarında yapılmaktadır.

Siz de Zonguldak’ ta Devrek ilçesi sınırları içinde bulunan Dirgine Çayı’ nda rafting yapabilirsiniz. Karadeniz’ in eşsiz orman manzarası ile rafting yaparken unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz. Dirgine Çayı’ nda özellikle ilkbaharda kar sularının erimesi ve ilkbaharda yağışın fazla olması nedeniyle su seviyesi ve suyun akış hızı yükseldiği için rafting yapmak isteyenler ilkbahar ayını tercih etmektedirler. Mart ve haziran ayları rafting yapmak için en müsait aylardır.

Zonguldak rafting yapmak için tercih edilmesi gereken şehirlerin en başında gelmektedir. Sizleri de Zonguldak’ ta rafting yapmaya ve eşsiz Karadeniz manzarasının tadını çıkarmaya bekliyoruz.

  • Zonguldak rafting yapmak için en elverişli şehirlerin başında gelmektedir.
  • Özellikle bahar ayları rafting yapmak isteyenler Türkiye’ nin dört bir yanından Zonguldak’ a gelmektedirler.
  • Rafting yapacağınız bölgeye yani Dirgine Çayı’ na ulaşım oldukça kolaydır. Otobüslerle çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Karadeniz’ in eşsiz orman manzarası ile rafting yaparken vakit geçirebilirsiniz.

Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Yüzme Bilmeden Rafting Yapmak
Next reading
Marmaris Jeep safari