Paylaş

Yüzme Bilmeden Rafting Yapmak

Yüzme bilmeden rafting yapmak; Rafting bir su sporu olmasına karşın temelde bir yüzme sporu değildir içinde yüzme olsun ya da olmasın yüzme bilmek, içinde su geçen herhangi bir sporu yapmanız halinde insana güven sağlar. Özellikle rafting temelde bir su sporudur. Fakat yüzme etkinliklerini içermez. Hatta gerek görülmediği noktalarda yüzme bilmek bir ön koşul da değildir. Çünkü rafting sporu dahilinde yüzme etapları yoktur.

Yüzme bilmeden rafting yapmak; Rafting sonunda ıslak gelen insanların çoğu yüzdüğü için değil nehirden sıçrayan veya botun içine dolan sular sebebiyle ıslanmıştır. Kaldı ki hobi veya eğlence amaçlı düzenlenen rafting parkurları zorluk derecesine göre 1 veya 2 numaralı nehirlerdedir. Bu da sizin yüzme için gerekli olan boy uzunluğunuzu geçebilecek bir su birikintisi olmadığını gösterir. Yüzme korkusuyla çırpınmak yerine ayağa kalkarsanız suyun dizlerinize geldiğini görebilirsiniz. Tüm bu nedenlerden dolayı yüzme bilmek ya da bilmemek kimsenin rafting yapmasına engel değildir.

Rafting Yapmak için Gerekli ekipmanlar ;

●Rafting parkurları yüzme, su akışı, ekipman değişkenliği gibi birçok farklı sebepten dolayı zorluk derecelerine ayrılır. 1, 2 ve 3 zorluk dereceli parkurların hiçbirinde yüzme gerektirecek bir duruma rastlanmaz.4,5 ve 6, zorluk dereceli parkurlarda da her an yüzme zorunluluğu gösterecek durumlarla karşılaşılmaz.

●Rafting turu esnasında olası bottan düşmelerde izlenilecek olan belli esaslar vardır. Yüzme, bunlar arasında son noktadadır. Aynı zamanda yüzmeye uygun olmayan bir nehirde zaten yüzme aşamasına geçilecek kadar ileriye gidilmez. Rafting belli etaplarda sizi doğası gereği bottan düşürmeye çalışacaktır. Bu durumlarda yüzme bilmeseniz bile can yeleği sayesinde su üstünde kalabilirsiniz.

●Can yeleği, kask, nehir ipleri, bottaki grup lideri sizi sulardan koruyacak ve yüzmenize gerek kalmadan tekrar bota çıkacaksınız.

Yüzme bilmeden rafting yapmak; Yüzme bilenlerin genel olarak nehirde değil de denizde nasıl yüzmesi gerektiğini bildiğinden zorluk derecesi yüksek parkurları tercih edip boğulmasa bile yüzemediği için suyun akışına kapılıp farklı bir noktaya kadar sürüklendiği görülmüştür. Bu nedenle hem can yeleğiniz hem de seçeceğiniz az zorluk dereceli parkurlar sizin belki de kolunuzu çırpmak zorunda kalmadan rafting turunu bitirmenizi sağlayacak.

Yüzme bilmeden rafting yapmak; Rafting ilk olarak botlarda kürek çekme sporudur ve profesyonel bir rafting sporcusu olmadan yüzme deneyimi gerektirecek bir tura girme riskiniz yoktur.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Yozgat Rafting
Next reading
Zonguldak Rafting