Paylaş

Rafting Heyecanı Nedir?

Rafting heyecanı; Parkurların zorluk derecelerine göre ve yeni başlayanların heyecan beklentilerine göre farklılıklar oluşur. Sporseverler ve raftinge yeni başlayanlar kendine uygun olan şekilde ve heyecan arayış düzeyine göre bu spora yönelir.

Rafting, hazırlık aşamasında belli güvenlik ve bildilendirme eğitimleri dışında üst düzey beceriler istemez heyecan arayan herkes rafting yapabilir fakat her isteyen katılımcı ve raftinge yeni başlayanlar her nehirde rafting yapamaz. Parkurlar 1 den başlayarak 6 ya kadar zorluk derecelerine göre belirlenir dört ve daha yüksek dereceli akarsular heyecanın yüksek olduğu adrenalini yüksek parkurlardır bu rafting parkurları yeni başlayacaklara tavsiye edilmez. İlk dereceli akarsular ise herkes için uygun olan ve deneyimsiz katılımcılar heyecanla neler olacağını bekledikleri rafting parkurlarıdır.

Rafting heyecanı; Raftinge özel hazırlanma süreleri istemez. Kullanılacak ekipmanlar herkese uygun olarak standart ölçülerde ayarlanabilir.Can yeleği, kask ve güvenlik materyalleri rafting öncesinde belirlenir.

Rafting bir takım sporudur. Takım becerisi ön plandadır ve takım heyecanının takım motivasyonu etkilediği bir etkinliktir.Rafting sırasında yapılan manevralar, ani hızlanmalar, suyun akıntısı ve engeller rafting heyecanını en çok etkileyen durumlardır.

Rafting heyecanı; Raftingi kronik rahatsızlıkları olan kişiler için, hamile kadınlar için, sinir sistemi hastalıkları olanlar için, kalp rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir. Bu şartları sağlamayan katılımcılar rafting öncesinde belirlenerek botlara alınmaz ve rafting yaptırılmaz. Bunun en büyük sebebi rafting sırasında yaşanacak heyecanının kronik rahatsızlıkları tetiklemesinden kaynaklıdır.

Bottan Düşme korkusu ; 

Raftinge yeni başlayacakların en büyük soru işaretlerinden birisi yüzme sorunu ve bottan düşme korkusudur fakat yeni başlayanların aklından çıkarmaması gereken önemli güvenlik önlemleri vardır bu güvenlik önlemleri olası bottan düşme durumlarında kişiyi akıntıya ve engellere karşı koruyan kaskların olmasıdır.

Rafting heyecanı; Aynı zamanda yüzme bilmeyen raftinge yeni başlayan katılımcılar su içerisinde akıntı sebebiyle heyecana kapılıp panik olup suda kaybolacağını zanneder. Fakat 120 kg ye kadar taşıyabilen can yelekleri kişiyi su üstünde tutacaktır heyecana kapılmadan panik olmadan sırt üstü yatarak akıntıya kendini bırakan kişiler bir süre sonra ya botlardaki takım arkadaşları tarafından bota çekilir ya da sığ bir noktada ayaklarının üstünde durarak kıyıya çıkabilirler.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Yalova Rafting
Next reading
Yozgat Rafting