Paylaş

Yatak Odası Dalış Hakkında

Yatak odası dalış; Yatak Odası olarak adlandırılan, aslında denzialtında odaya benzer bir mağara olan Yatak Odası Çeşme’de dalış yapılan en güvenli yerlerden birisidir. Yatak Odası’nda dalış, bu sporla ilglilenenlere güzel bir deneyim sunar.

Yatak Odası Dalış noktası, içerisinde büyülü bir mağara saklı bulunan, eşsiz güzellikte, etrafından tam olarak dönülebilecek şekilde dalışın sonlandırılabileceği bir adadır. Dalışın başlangıcında dalgıçları bir taş kemer karşılamaktadır. Bu kemerin altından geçtikten sonra gizemli mağaraya doğru ilerlenir. Kayaların ilglinç yapısı, su altı canlıları, özellikle su altı fotoğrafçıları için bir çok yerde karşılaşamayacakları dercede güzel görüntüler yakalama imkanını sunmaktadır. İşte bu yüzdendir ki, su altı fotoğrafçılığı eğitimleri verilirken en fazla uğranılan noktalardan biri de Yatak Odası Dalış noktasıdır.

Dalışın başlangıcındaki kemer geçilir geçilmez karagöz sürüleri dalgıçlara eşlik etmektedir.

Takiben sola dönüşle birlikte yaklaşık 5-6 metre dolaylarında mağaranın girişine ulaşılır. Bu bölümde de yine su altı fotoğrafçıları açısından sürprizler mevcuttur. Süngerlerle kaplı olan duvarlar özellikle makro ve geniş çekimler açısından güzel imkanlar sunmaktadır. Böylesine bir renk cümbüşünün herkesi heyecanlandırmaması mümkün değildir. Mağaranın içerisine girildikten sonra kubbe şeklinde bir pencere göze çarpmaktadır. Bu pencere vasıtasıyla yansıyan ışıklar, adeta bir tür ışık oyunu oluşturarak dalgıçlara büyülü bir dünyanın kapılarını aralamaktadır.

Mağaradan çıkılarak sola doğru dönülerek devam edildiği takdirde düz bir duvar boyunca 14-15 metre derinliğinde bu eşsiz güzellikler içerisinde seyahate devam edilir. Takiben bu bölümde yoğun şekilde bulunan “Barakuda” balıklarının çizdiği daireler içerisinde kalmak olasıdır.

Ayrıca bölgede yoğun olan diğer balık türlerinden olan karagöz, gün balığı ve çipura sürüleri dalgıçlara eşlik etmektedir. Takiben biraz yükselip 5–6 metrelerden devam edilerek tekneye doğru yol alınır ve dalış sona erer.

Çeşme deniz altı Yatak Odası büyüklüğü;

Yatak Odası Dalış noktası ikinci dalışlar için mükemmel bir yerdir. Çünkü maksimum derinlik ortalama 17 metredir. Mağara 8-10 dalgıcı alabilecek büyüklükte olup içinde ara sıra yukarı çıkıp hava alınabilecek bir baca bulunmaktadır. Su altı fotoğrafçıların kaçırmaması gereken bir bölgedir. Yatak Odası Dalış noktasında dalışlar yaklaşık olarak 45-50 dakika sürmektedir.

Genel olarak, dalışların riski ve belirli bir tecrübeyi gerektirmesinden dolayı, Yatak Odası Dalış noktasında ve tekne dalışlarında dalış kurslarına katılıp başarılı olan ve dereceye giren dalgıçlar ve denk bröveye sahip tecrübeli dalgıçlar dalış yapabilmektedir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Yalıköy Dalış 2021
Next reading
Yusuf Mağarası Dalış 2021