Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi (İleri Seviye Eğitimi)

Yamaç paraşütü adrenalin sporunu seven herkesin merak ettiği aktiviteler arasında yer almaktadır. Özellikle gökyüzünü sevenlerin vazgeçemeyeceği bir spor olan yamaç paraşütü bir profesyonel ile birlikte yapılmanın yanı sıra yalnız başına yapmak da mümkün. Tandem uçuşların yanı sıra ülkemizde de verilen yamaç paraşütü eğitimleri ile lisanslı yamaç paraşütü pilotu olunabilir ve gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz.

Ülkemizde özellikle son yıllarda oldukça artan yamaç paraşütü sporu hemen her bölgede birçok ilde yapılmaktadır. Yamaç paraşütü denilince ilk akla gelen noktaların başında şüphesiz Fethiye gelmektedir. Yamaç paraşütünde Türkiye’nin dışında dünya çapında da oldukça meşhur bir yer olan Babadağ yamaç paraşütü pisti ülkemizde yerli yabancı en çok ziyaret edilen noktalardandır. Babadağ dışında ülkemizde Antalya, Bursa, Ankara, İzmir, Tekirdağ başta olmak üzere pek çok noktada yamaç paraşütü uçuşu yapmak mümkündür. Ayrıca ülke genelinde pek çok yamaç paraşütü eğitimi alınabilecek kursta bulunmaktadır.

Yamaç paraşütü p4 eğitimi ile lisanslı bir yamaç paraşütü pilotu olmak mümkündür. Bu lisansa sahip olabilmek için izlenmesi gereken belli başlı bir süreç bulunmaktadır. Öncelikle Yamaç Paraşütü başlangıç eğitimi olarak adlandırılan P1 ve P2 eğitimlerini tamamlayarak lisans sahibi olunabilir. Bu lisans ile maksimum 600 metreye kadar olan tepelerden atlayış yapmak mümkündür. Bunun üstündeki yükseklikler için orta seviye yamaç paraşütü lisansı olan P3 lisansına sahip olmak gerekir. P4 ve P5 ise daha ileri seviye ve daha profesyonel bir lisanstır. P1, P2, P3, P4 ve P5 dahil tüm yamaç paraşütü lisansları Türk Hava Kurumu ve Uluslararası Havacılık Federasyonu onaylıdır ve ülkemiz dışında dünya genelinde birçok noktada yamaç paraşütü uçuşu gerçekleştirmek mümkündür.

Yamaç paraşütü P4 eğitimi  İleri Seviye Pilot Eğitimine dahil olabilmek için katılımcının daha önceden P3 lisansına sahip olması gerekmektedir. Bu şartı sağlayan katılımcı bu eğitimde ileri termik ve ileri yelken eğitimlerini almaktadır. Orta seviye pilot eğitimi olarak geçen yamaç paraşütü P4 eğitimi'nde termal ve dinamik kaldırıcılar ile tanışan pilotlar, bu kaldırıcıları en verimli şekilde kullanmanın tekniklerini öğrenirler. Kurs süresi ortalama 4 ile 6 hafta arası sürmektedir. Ayrıca yamaç paraşütü p4  eğitimi'nde tüm uçuş ekipmanları tamamen kursiyere ait olmalıdır. Eğitimin alınacağı yerden herhangi bir uçuş ekipmanı tedariki sağlanamaz. Yamaç paraşütü P4 eğitiminde teorik ve uygulamalı olmak üzere iki alan bulunmaktadır. Her alan dersleri sonrasında kursiyerler yazılı sınav olmaktadır. Bu sınavlarda geçer not yüzdesi 75 olarak belirlenmiştir.

Yamaç paraşütü P4 eğitimi'nde katılımcılar ilk olarak hafif ve orta şiddetli türbülans durumlarında sırt hattı yelken uçuşu ve termik uçuşu hava trafik kuralları çerçevesinde olabildiğince havada kalmaya çalışmaktadır. Bu aşamada katılımcı termik içerisinde 1 uçuşta 1000 metre ya da 2 uçuşta 700’er metre irtifa kazanmalıdır. Termik uçuş için katılımcılar en az 20 sorti 10 saat uçuş yapmalıdır. Ayrıca 15 dakikanın altındaki uçuşlar görev uçuşu olarak sayılmamaktadır. Uçuş süreleri GPS ile kayıt altına alınmaktadır. P4 eğitiminde Termik uçuşun öğrenilmesi oldukça önemlidir. Kursun sonunda belirlenen bölgede deniz ya da göl üstünde acil durum hareketlerini (basic S.I.V; yunuslama, kulak kapama, önden kapama, B stolu, derin stol, spiral dalış, asimetrik kapamalar, tam stol ve viril) tamamlayan katılımcılar P4 pilot sertifikası almaya hak kazanır.

Yamaç Paraşütü p-4 Eğitimi Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Kan grubu belgesi,
 • Öğrenim durum belgesi,
 • P3 Başlangıç Yamaç Paraşütü Pilot Lisans Fotokopisi,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Uçuş kaza sigortası
 • Aile hekimliğinden yamaç paraşütü sporu yapabileceği ibaresi bulunan rapor,
 • Taahhütname,
 • Kurs sonrasında sertifikaya yapıştırılacak THK pulu

Evrakları sağlayan tüm katılımcıların ayrıca lisansı alabilmesi için belli şartları da sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Sağlık yönünden uçuşa engel bir durum bulundurmamak,
 • Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak,
 • P3 Başlangıç Pilot sertifikasına sahip olmak,
 • Renk körü olmamak,
 • En az 1.55m, en fazla 2.00m boyunda olmak,
 • En az 45 kg, en fazla 110 kg ağırlığında olmak,
 • 16 yaşından gün almış olmak.

Termik uçuşa dayalı eğitimlerde eğitimin tamamen doğru şekilde yapılması ve verilen talimatların yerine getirilmesi son derece önemlidir. Katılımcı ısınan havanın yükselmesi ile oluşan termik faaliyette irtifa kat etmek kursiyerin asıl öğrenmesi gereken konudur. Yamaç paraşütü P4 eğitimi karasal iklime sahip Denizli Pamukkale, Denizli Çökelez bölgesinde termik uçuş eğitimleri, yelken uçuş eğitimleri ise Muğla Ören ve Tekirdağ Uçmakdere bölgelerinde gerçekleştirilir. Tam acil durum çalışmaları için ise yaygın olarak Fethiye Ölüdeniz tercih edilmektedir. Bunun dışında da ülke genelinde pek çok nokta da bu eğitimlerin gerçekleştirileceği eğitim alanları bulunmaktadır. Yamaç paraşütü eğitimi ve çok daha fazla eğitim ve uçuş bilgisi için AktivitePark sayfamızı inceleyebilirsiniz.

yamaç paraştü p4 eğitimi
yamaç paraşütü eğitimi istanbul
yamaç paraşütü eğitimi p4 seviyesi
p4 yamaç paraşütü eğtimi
yp eğitimi p4
yamaç paraşütü istanbul p4 eğitimi
Yamaç Paraşütü Başlangıç Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü Başlangıç Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al
Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al
Yamaç Paraşütü İleri Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü İleri Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ormanlı Mah.
Boğaçhan Sok.8/A. Çatalca İSTANBUL

08505626519
info@aktivitepark.com

Kurs Katılım Formu

Yamaç Paraşütü Eğitimi Programlarımıza Katılım Sağlamak İçin Lütfen Formu Doldurunuz !

 

Kurs Katılım Formu