Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi P-3

Yamaç Paraşütü Orta seviye Eğitimi P-3

Yamaç paraşütü her geçen gün daha çok ekstrem spor severin yapmak istedikleri listesine eklenen bir spor olarak karşımıza çıkıyor. Yamaç paraşütü eğitimleri belirli şartları sağlayan tüm kişiler tarafından alınabilmektedir. Başlangıç eğitimleri ile başlayan süreç sonrasında diğer üst aşama eğitimleri de tamamlayarak ülkemizdeki ve dünyadaki birçok yamaç paraşütü noktasından atlayış yapma imkanına sahip olursunuz.

Yamaç paraşütü eğitimleri başlangıç eğitimi P1 – P2 ile başlayıp P3 ve P4 eğitimleri ile devam etmektedir. Yamaç paraşütü P3 Eğitimine kayıt olabilmek için katılımcıların mutlaka ikinci seviye eğitimi olan Yamaç Paraşütü P2 lisansına sahip olması gerekmektedir.

Yamaç paraşütü p3 eğitiminde başlangıç seviye pilotlar eğitmen gözetiminde farklı teknik ve uçuş şekillerini öğrenebilmesi için yaptıkları bir eğitim şeklidir. Teorik dersler ve sonrasında yazılı sınav ile başarı sağlayan kursiyerler ters kalkış, yaklaşık belirlenen hedefe iniş gibi teknik uçuş şekillerini de öğrenmektedir.

Yamaç paraşütü orta seviye eğitimi P3  yaklaşık 30 gün kadar sürmektedir.

Başlangıç eğitimlerinden farklı olarak P3 orta seviye eğitiminde tüm uçuş ekipmanları kursiyere ait olmalıdır. Öğretmen ya da uçuş okulu tarafından herhangi bir ekipman tedariki sağlanamamaktadır. Ayrıca sağlık yönünden uçuşa engel herhangi bir sağlık problemi olmayan P2 Başlangıç Seviyesi Yamaç Paraşütü lisansı olan bir pilot olunması da gereklidir.

Yamaç Paraşütü Orta seviye eğitimi  p-3  Katılım Şartları

 • Sağlık yönünden uçuşa engel bir durum bulundurmamak,
 • Kondisyon ve fiziği spora uygun olmak,
 • P2 Başlangıç Pilot sertifikasına sahip olmak,
 • Renk körü olmamak,
 • En az 1.55m, en fazla 2.00m boyunda olmak,
 • En az 45 kg, en fazla 110 kg ağırlığında olmak,
 • 16 yaşından gün almış olmak.

bu şartları sağlayan katılımcıların hazırlaması gereken belli başlı evraklarda bulunmaktadır. Bu evraklar;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Kan grubu belgesi,
 • Öğrenim durum belgesi,
 • P2 Başlangıç Yamaç Paraşütü Pilot Lisans Fotokopisi,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Uçuş kaza sigortası
 • Aile hekimliğinden yamaç paraşütü sporu yapabileceği ibaresi bulunan rapor,
 • Taahhütname,
 • Kurs sonrasında sertifikaya yapıştırılacak THK pulu

Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi p-3 Şartları sağlayan ve evrakları tamamlayan tüm kursiyerlerimiz teorik eğitim aşamasına katılım hakkı kazanmaktadır. Başlangıç teorik eğitimine ek olarak Yamaç paraşütü P3 eğitiminde inişe yaklaşma teknikleri, yelken ve termikte sevk ve idarenin dışında irtifa azaltma manevraları ile ileri meteoroloji eğitimleri verilmektedir.

Bu eğitimler ortalama 4 – 5 gün sürmektedir. Kursiyerler yer eğitimi süresince onaylı eğitim programları eğitimi almaktadır. Yer çalışmalarının gerçekleştirildiği teorik eğitimlerde kursiyerlerden kanadı uçuşa hazırlama, baş üzerinde tam kontrol ve ters kalkış pozisyonu gibi durumları yapabilmesi gerekmektedir.  Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerler uygulamalı eğitim öncesi teorik sınav aşamasına geçmektedir. Bu sınavda istenilen başarı oranı %75’tir.

Uygulamalı eğitimde ise toplamda 50 sorti yapılmaktadır. Yaklaşık 12 saat süren bu aşamada ilk 20 uçuşta kursiyerin doğru kalkış tekniği, kalkış ve uçuşta kanat kontrolü, sevk ve idare, hedefe yakın iniş gibi değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu eğitim esnasında frenli ya da frensiz, ağırlık değiştirerek dönüş ve kulak kapatma gibi pek çok çalışmada yapılmaktadır. 25 uçuşluk ikinci kısımda ise minimum 5 saat yelken uçuşu, 2 saat termik uçuş yaptırılmaktadır.

45 uçuş ardından ise temel acil durum simülasyonu olarak adlandırılan Basic SIV çalışması gerçekleştirilir. Teorik ve pratik eğitimleri başarı ile tamamlayan pilotlar orta seviye P3 pilot lisansı ve unvanına sahip olmaktadır. Eğitimi başarı ile tamamlayarak alınan lisanslar Türk Hava Kurumu ve Uluslararası Havacılık Federasyonu onaylıdır. Yamaç paraşütü Orta seviye eğitimi P3 eğitimleri yılın her ayında düzenli olarak belirlenen tarihler aralığında gerçekleştirilmektedir. Eğitimler Antalya, İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Muğla, İzmir, Ankara gibi pek çok farklı şehirde düzenlenmektedir. Ayrıca lisans sahibi tüm kişiler gerek yurt içi gerekse yurtdışında uçuş gerçekleştirebilmektedir. Yamaç paraşütü P3 eğitimi ve çok daha fazlası hakkında detaylara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

istanbul üyamaç paraşütü eğitimi
yamaç paraşütü eğitimleri
yamaç paraşütü orta seviye seviye pilot eğitimi
yamaç paraşütü p3 orta seviye pilot eğitimi
paraşüt eğitmleri
Yamaç Paraşütü Başlangıç Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü Başlangıç Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al
Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al
Yamaç Paraşütü İleri Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü İleri Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ormanlı Mah.
Boğaçhan Sok.8/A. Çatalca İSTANBUL

08505626519
info@aktivitepark.com

Kurs Katılım Formu

Yamaç Paraşütü Eğitimi Programlarımıza Katılım Sağlamak İçin Lütfen Formu Doldurunuz !

 

Kurs Katılım Formu