Paylaş

Yamaç Paraşütü Nasıl Keşfedildi?

1940 yıllarında ilk olarak yamaçlardan koşarak yükselmeyi sağlayan hava aracı denemeleri başladı. Bu araç havada uçmayı ve yere inmeyi sağlıyordu. Araç rahatça sökülüp takılabilen çubuklardan oluşuyordu ve bu çubukların üzerine gerilmiş kumaşlardan oluşuyordu. 1948 yılına gelindiğinde Dr. Francis Rogallo portatif delta kanadı yapmayı başardı.  Bu kanadın yapılmasından sonra zaman içinde delta kanatlar en hafif ve ucuz hava aracı olma özelliğini kazandılar.

 Yamaç Paraşütüne Duyulan İhtiyaç

Delta kanat bulunduğu dönemde en ucuz ve pratik hava aracı olmaktaydı. Fakat bu aracın zamanla fiyatları artmaya başladı. 30- 35 kg ağırlığındaki delta kanatlarda paraşütün yanı sıra hava şartlarına göre şekillenen bağlantı elemanları ya da hız saati gibi gereçler bulunuyordu.  Bu malzemeleri taşımak için tepeye kadar sizi çıkaracak bir araca ihtiyaç vardı. Tüm bu nedenlerden ötürü daha pratik hava aracına ihtiyaç duyuluyordu.

1970 yıllarında uçucular sabit ve ağır olmayan hava aracı arayışına girmişti. Daha esnek hava aracı arayışı birkaç öncü uçucu ile başladı. Bu pilotlar havadan serbest düşüş ile atlıyordu.  Biraz zaman geçince koşarak yapılan yamaç kalkışlarında yüksek şoka dayanıklılık özelliğine gerek olmadığı anlaşıldı. Farklı malzemelerden büyük boyutlarda özel olarak üretilen paraşütler tıpkı delta kanatlar gibi süzülebilirdi.

 Yamaç Paraşütünün Yapılması

Hava geçirgenliği olmayan kumaşlardan daha geniş yüzeyli paraşütlerin üretilmesi yamaç paraşütüne atılan adım olarak yerini aldı. Fakat bu üretim sonrasında bir takım sıkıntılar hala devam ediyordu. Teknolojin gelişmesi ile bu sorunlar da ortadan kalktı. Çok geçmeden

Ucuz maliyet

Kolay kurulum

Kontrol edilebilirlik

Dayanıklı malzemeler

Yamaç paraşütünü cazibeli hale getirdi.

1980 yılına gelindiğinde Avrupa’da dağlık bölgelerde yamaç paraşütçüleri düzenli olarak uçmaya başladı.  Bir sonraki aşamada ise rengarenk kanatlar tüm dünyanın zerinde görünmeye başladı.  Uçuşlar Everest tepesine kadar uzandı.

Yamaç Paraşütünün Gelişimi

1980 yılından sonra dünyanın pek çok bölgesinde rahatlıkla yapılmaya başlanan yamaç paraşütü gittikçe gelişmeye başladı. Bu aşamada popülerliği tam anlamıyla kazanmayan yamaç paraşütü günümüzün en popüler hava araçları arasında yer alıyor. Özellikle ekstra hiçbir araca ihtiyaç duymadan gerçekleştirilen uçuşlar pek çok bölgede yapılmaya başlandı. Malzeme kalitesi ve kullanışı ile ülkemizde de pek çok bölgede uçuş gerçekleşti. Yamac paraşütü hala gelişmeye devam eden sporlar arasında yer almaktadır.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Giresun ATV Safari 2022
Next reading
Sıcak Hava Balonu Nedir? Nasıl Çalışır ?