Paylaş

Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda yamaç paraşütü hakkında sıkça sorulan sorular cevaplandırılmıştır.

Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – Yamaç Paraşütü İçin Eğitime Gerek Var Mı?

Yamaç paraşütü yapmak için herhangi bir eğitime ihtiyaç yoktur. Hatta bu sporu yapmak için herhangi bir deneyim de gerekmez.  Kalkış öncesinde sizin için gerekli olan tüm bilgiler verilecektir. Kalkış sırasında birkaç adım atmanız yeterli olacaktır. Bundan sonraki aşamada zaten tüm kontroller pilotunuzun elinde olacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanarak uçuşun keyfini çıkarmak olacaktır.

Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – Uçmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Yamaç paraşütünde yaş aralığı oldukça geniştir. 90yaşında ciddi rahatsızlığı bulunmayan biri dahi rahatlıkla yamaç paraşütü yapabilir. Aynı şekilde 4 yaşından itibaren bu spora meraklı çocuklar da rahatlıkla havada güzel vakitler geçirebilir. Bu zamana kadar 80 yaşında ya da 4 yaşında uçuşlar gerçekleşmiş ve hiçbir sorun yaşanmamıştır.

Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – Yamaç Paraşütünde Sezon Ne Zaman Başlıyor?

Yamaç paraşütü genelde açık havada ve yağışsız dönemlerde gerçekleşmektedir. Hava koşullarına bağlı olarak bu sezon nisan ayının ilk haftası itibariyle başlar. Kasım ayının ortalarına kadar da devam eden uçuş sezonunda uçuş için havanın ve rüzgarın uygun olması gerekir.

Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – Uçuş İçin Kilo Sınırlaması Var Mı?

Yamaç paraşütünde bir kanadın taşıyabileceği ağırlık sınırı bulunmaktadır. Bu bakımdan pilotların ve yolcuların ağırlığı ile kilo sınırlaması oluşmaktadır.  Taşınabilecek kilo ağırlığında hava koşulları da etkili olacaktır.  Genel olarak kilo konusunda sınır 120 kiloya kadar konmamaktadır. Kilo sınırında yolcuların formları da göz önünde bulundurulacaktır. Bu bakımdan alt sınır konusunda da bazı sınırlamalar olabilir. Fakat tüm koşullar ve yolcu performansı görülmeden kilo konusunda kesin çizgilerden bahsetmek yanlış olacaktır.

Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – Uçuş Sırasında Sigorta Yapılıyor Mu?

Yamaç paraşütü tehlike arz eden sporlar arasında bulunmaktadır. Bu sporda çeşitli sigorta kapsamları bulunur. Amatör olarak yamaç paraşütü ile ilgilenenler için tam kapsamlı poliçeler yer almaktadır. Yüksek meblağlar ile koruma sağlayan sigortalar uçuş sırasında inişte ya da kalkışta oluşabilecek kaza durumlarında devreye girmektedir. Ayrıca sadece yolcunun başına bir şey geldiğinde değil yapılan kazada dışarıdan birileri zarar gördüğünde de bu sigorta devreye girmektedir. Yamaç paraşütünde sigorta kapsamı oldukça geniş tutulmaktadır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Yalova Yamaç Paraşütü 2021
Next reading
Yozgat Yamaç Paraşütü