Paylaş

Yalova Yamaç Paraşütü Hakkında

Yalova yamaç paraşütü; Uçmak her zaman insanoğlunun en büyük hayali olmuştur gökyüzünün sahibi olan kuşlara sürekli imrenmiş ve onlar gibi gökyüzü semalarında uçmak istemişlerdir. Bu istek ve hayaller insanoğlunu hava konusunda ki keşiflerinde en büyük rolü oynayan bir olgu olmuştur. Gökyüzünde uçmak isteyen insan oğlu geçmişten günümüze birçok hava aracı icat etmiştir.  İcat edilmiş bu hava araçları içinde şüphesiz en konforlu ve hafif olanı da yamaç paraşütüdür. 1980’li yıllarda icat edilmiş olan bu hava aracı, bir yükseklik üzerinden koşarak uçuşa geçmektedir.  ÇHHA çok hafif hava aracı kategorisinde yer alan yamaç paraşütü her geçen gün biraz daha ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Peki yamaç paraşütü ile nasıl uçulur?

  • Yamaç paraşütü genel olarak; kanat, kolonlar, ipler ve harnes’ten meydana gelmektedir.
  • Kanat yapının üstündeki içerisinde hava olan kumaşa verilen addır.
  • Harnes uçuş koltuğudur. Plastikten ve ya tahtadan yapılmaktadır.
  • İpler,harnes’le kanadı birbirine bağlar.
  • Yamaç paraşütü üstünde birçok ip bulunmaktadır. Bu ipler kolonlar ile bir araya getirilir ve ip kontrolü böylelikle kolaylaştırılmış olur.
  • Yamaç paraşütü için herhangi dağ ve tepe üzerinden koşulması gerekir.
  • Yamaç paraşütünde uçuşlar atlayarak gerçekleştirilmez.
  • Yamaç paraşütü inişleri için uygun bir düz alan gerekmektedir.
  • İnişlerde kalkışlar gibi ilk olarak koşarak ardından hızlı adımlarla bitirilmektedir.

Yalova yamaç paraşütü; Ülkemizde tüm dünyada olduğu gibi yamaç paraşütü keyfi yapılacak ve bu uçuş şekline uygun birçok alan bulunmaktadır. Bu uçuş bölgelerinden biride Yalova ilimizdir. Yalova ilimizde aktif olarak yamaç paraşütü uçuşları gerçekleşmektedir. Yalova yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen bireyler gerek şehir için gerek şehir dışından bölgedeki uygun uçuş alanlarına akın etmektedir. Bununla birlikte Yalova yamaç paraşütü keyfi ile birçok uçuş etkinlikleri de Yalova şehrinde gerçekleşmiş olup halada düzenli olarak devam etmektedir. Yalova’da yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyenlerin ilk tercih yerlerinden bir tanesi de Esenköydür. Alan yamaç paraşütü keyfi için oldukça uygundur. Bununla birlikte tercih edilen birçok uçuş noktası mevcuttur.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Van Yamaç Paraşütü 2021
Next reading
Yamaç Paraşütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular