Paylaş

Van Yamaç Paraşütü Hakkında

Van yamaç paraşütü; Ülke olarak birbirinden farklı birçok hava, kara ve deniz sporlarına ev sahipliği etmekte ve etmeye de devam etmektedir. Dünyada oldukça trend hale gelen yamaç paraşütü, ülkemizde de oldukça tercih edilen, sevilen ve gelişmesi için desteklenen sporlardan birisidir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde ve her şehrinde yamaç paraşütü keyfi yapmak için birçok uygun mekan ve alanlar mevcuttur.

Türkiye’de en çok tercih edilen yamaç paraşütü keyfi uçuş bölgeleri nelerdir?

  • İstanbul – Ormanlı
  • Fethiye – Ölüdeniz
  • Bolu – Abant
  • Adıyaman – Nemrut Dağı
  • Kaş – Asas tepesi

Yamaç paraşütü hava sporu gelişimi ve yaygınlaşması için THK Türk Hava Kurumu ve üniversitelerin desteklediği birçok uçuş eğitim programları bulunmaktadır. Profesyonel olarak uçuş yapmak isteyen bireyler için ücretli ve ücretsiz olarak eğitim imkanları verilmektedir. Profesyonel bir eğitimi olmayan veya böyle bir eğitim almak istemeyenler için ise Tandem yamaç paraşütü uçuşları yapılmaktadır. Ülkemizde genel olarak turistik ve aktivite alanlarında faaliyet gösteren yamaç paraşütü uçuşları için tandem uçuşlar oldukça popüler ve aktif olarak yapılmaktadır. Tandem uçuşlar iki kişilik uçuş şeklidir.

Van yamaç paraşütü; Uçuşlar için bir eğitim almak şart değildir. Uçuş uzman bir pilot ile yapılmaktadır. Uçuş kontrolleri uzman pilot tarafından sağlanmaktadır. Fotoğraf ve video çekmek isteyen kişiler tandem uçuşlara oldukça rağbet göstermektedir. Tandem uçuşlara hamile bireylerin katılması yasaktır. Bununla birlikte 16 yaş sınırı bulunmaktadır. 16 yaş sınırının altındaki bireyler için aile izni şarttır. Kalp ve solunum yolu rahatsızlarına sahip bireylerin uçuş yapmaları tavsiye edilmez yasaktır.

Van yamaç paraşütü; Ülkemizde tercih edilen uçuş noktalarından bir tanesi  Van şehrimizdir. Van yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen sporcular bu bölgeye akın etmektedirler. Van gölünün inanılmaz manzarası eşliğinde yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen için uçuş faaliyetlerine sürekli olarak izin verilmektedir. THK Türk Hava Kurumu bu bölgede özel eğitimler vermeye devam etmektedir. Sizlerde Van yamaç paraşütü keyfini doyasıya yaşamak istiyorsanız şimdiden yerlerinizi alın. Bölgede uçuşlar her mevsimde, uygun hava şartları bulunması durumunda sürekli olarak yapılmaktadır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Uşak Yamaç Paraşütü 2021
Next reading
Yalova Yamaç Paraşütü 2021