Paylaş

Turunç Koyu Dalış

Dünyada en fazla talep gören ekstrem sporların başında gelmekte olan dalış farklı derinliklerde deniz ve okyanusun güzelliklerini görmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Dalış amatör ve profesyonel sporcular tarafından sıkça tercih edilmekte olup yapılmaktadır. Dalış tüp yardımıyla gerçekleştirilir. Ekstrem bir su altı sporu olan dalış tüp, regülatör gibi ekipmanlarla çok daha derinlerde ve uzun süreli yapılabilirken bu sporun kökeni ise hiçbir ekipmanın kullanılmadığı serbest dalıştır. Siz de denizin altındaki güzellikleri görmek istiyorsanız ya da keşife çıkmak istiyorsanız eğitimini alıp dalış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dalış yapabilmek için nefes teknikleri ve yön bulma hakkında eğitim almanız gerekiyor. Dalış sığ sularda yapılmasına rağmen akıntı her zaman görülebilir. Bu nedenle de dalış yapmadan önce akıntıya nasıl karşı koyacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor. Serbest dalış paletli ve paletsiz olarak ikiye ayrılmaktadır ve bir ip yardımıyla serbest dalış gerçekleştirebilirsiniz. Serbest dalış ağırlıkla ve farklı derinliklerde de yapılabilir. Dalış sporu yılın her ayında yapılabilen bir spordur. Ancak yaz ve bahar ayları dalış yapmak için çok daha elverişlidir. Turunç Koyu dalış için elverişlidir.

Turunç Koyu Dalış

Tüplü dalış; dalış yapan sporcuların su altında nefes almalarını sağlayacak tüp yardımıyla yapılan dalış türüdür. Tüplü dalış yapmak isteyenlerin mutlaka eğitim alması gerekmektedir. Eğitimde birkaç metre ile başlayıp daha sonra 20 metreye kadar dalış gerçekleştirebilirsiniz. Hem serbest dalışta hem de tüplü dalışta kesinlikle eğitim almanız gerekiyor. Aksi takdirde dalış yapmak sizin için oldukça tehlikeli olabilir. Güvenli bir dalış gerçekleştirmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel sporcuların kullandığı dalış malzemelerinden kullanmalısınız. Turunç Koyu dalış yapanların gözdesi haline gelmiştir ve sıkça tercih edilmektedir.

Turunç Koyu Dalış 3

  • Turunç Koyu Zeytin Burnu ve Sarpburun arasında ağzı doğuya açık, batıya yay şeklinde girmiş olan bir koydur.
  • Turunç koyu’ na Zeytin Burnu tarafından yanaştığınız zaman burnun 400 metre batısında ve kıyıdan 180 metreye açılan üzerinde 1 metre su bulunan bir kaya ve karaya uzanan döküntüleri görebilirsiniz.
  • Kuzeydeki Sarpburun’nun diplerinde yüksek dağdan düşmüş kaya parçalarının sebep olduğu döküntüler, sahile kadar sürekli bir şekilde devam eder. Turunç Bükü’nün güneydoğusunda küçük bir koy daha vardır. Bu koyun kuzey yakası sonunda, Dümbek Burnu denilen bölgede 25 metreye kadar uzanan bir sualtı kayasını görebilirsiniz.
  • Turunç Koyu her seviyedeki dalıcıya hitap eder.
  • Siz de muhteşem bir dalış deneyimi yaşamak ve macera dolu keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Turunç Koyu’ na dalış yapmaya gelebilirsiniz. Dalışınız sırasında size birçok canlı türü eşlik edecek. Harika manzaralar eşliğinde dalış yaparken fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
İzmir Karaburun Dalış
Next reading
Aydın Yamaç Paraşütü