Paylaş

Tunceli Yamaç Paraşütü

Hayatın rutin ilerleyişinden sıkılıp yeni bir heyecan arayan insanların tercih ettiği hava sporları arasında yamaç paraşütü ilk sıralarda yerini almaktadır. Yamaç paraşütü sanılanından aksine uygun hava şartları ve eksiksiz ekipmanlarla birlikte oldukça güvenli bir uçuş şeklidir. 1980’lere dayanan bu uçuş aracı günümüzde oldukça popüler bir şekilde faaliyetlerini göstermektedir. Oldukça basit bir yapıya sahip olan yamaç paraşütü genel olarak 4 kısımdan meydana gelmektedir.

  • Kanat
  • Kolonlar
  • Askı İpleri
  • Harnes

Yamaç paraşütü yapısında bulunan kanat, içerisine hava dolan tepede konumlandırılmış kumaştır. Harnes, pilotun konumlandığı uçuş koltuğudur. Askı ipleri, uçuş koltuğu ile kanadı birbirine bağlamaktadır. Kolonlar ise askı iplerini bir araya toplayan yapıdır. Kullanım amacına göre birden fazla paraşüt çeşitleri mevcuttur.

Peki ya yamaç paraşütü çeşitleri nelerdir?

  • Haç paraşütü
  • Şerit – halka paraşütü
  • Yuvarlak parşüt
  • Ram paraşüt

Ülkemiz oldukça tercih sebebi olan yamaç paraşütü hava sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması adına birçok imkan sunmaktadır. Bununla birlikte ülkemizde bu hava sporu için aktif olarak verilen eğitim programları da vardır. Uzman bir yamaç paraşütü uzman pilotu olmak isteyen her birey, ücretli veya ücretsiz şekilde eğitim imkanı bulabilmektedir. Profesyonel bir eğitimi olmayan, eğitim almak istemeyen fakat yamaç paraşütü deneyimi kazanmak isteyen bireyler için tandem uçuşlar oluşturulmuştur. Bu uçuşlar çift kişilik uçuşlardır, uzman bir yamaç paraşütü pilotu eşliğinde gerçekleştirilir. Uçuşlara katılmak isteyenlerin herhangi bir eğitim alma zorunluluğu yoktur. Uçuş tamamen uzman yamaç paraşütü pilotu kontrolünde gerçekleşmektedir.

Ülkemizde Tunceli yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyenlerin yeni adresi haline gelmektedir. Bünyesinde bulundurduğu yüksek dağ ve tepeler Tunceli yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen sporcular için oldukça uygun imkanlar sunmaktadır. Tunceli bir çok yamaç paraşütü etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Yamaç paraşütü için oldukça uygun yapılara sahip olan Tunceli , bölgede bu hava sporunun geliştirilmesi için bütün imkanları sağlamaktadır. Tandem uçuşlara katılarak Tunceli yamaç paraşütü keyfini yaşayanlar arasına isteyen herkes katılma imkanına sahiptir.

İstanbul yamaç paraşütü


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Konya yamaç paraşütü
Next reading
Ayvalık Dalış