Paylaş

Trabzon Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü, çok hafif hava aracı ÇHHA kategorisinde yer alan bir hava sporudur. Diğer bir adı ise paragliding’dir.  İlk olarak 1980’li yıllarda yamaç paraşütü denemeleri başlamıştır. Şuan günümüzde en popüler olduğu çağı yaşamaktadır. Artık her kesimden insan bu yamaç paraşütü keyfini yaşamak istemektedir.  Yamaç paraşütü uçuşları tek kişilik veya çift kişilik gerçekleşir. Profesyonel bir eğitim almamış bireyler genelde çift kişilik uçuşları tercih ederler. Çift kişilik uçuşlara tandem adı verilmektedir. Tandem uçuşları ile yamaç paraşütü keyfi yaşamak isteyenler herhangi bir eğitime tabi tutulmazlar. Uçuşları ve uçuş kontrolünü kişiye eşlik eden uzman uçuş pilotu sağlamaktadır.

Yamaç paraşütü hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Sanılanından aksine oldukça güvenli bir uçuş metodudur. Uygun hava şartları ve malzeme kullanılması durumunda herhangi bir kaza oranı oldukça düşüktür.
  • Yamaç paraşütünü ile uçmak isteyen her birey bu aktiviteye katılabilir. Yaş sınırı 16 olarak sınırlandırılmıştır. 16 yaş altı bireylerde uçuş izni aile onayından geçmesi gerekmektedir. 100 kilo üzeri bireyler için uçuşlar yasaktır.
  • Tandem uçuşlar sayesinde herhangi bir eğitime sahip olmayan bireylerde yamaç paraşütü keyfi
  • Yamaç paraşütü için belirlenen bir süre yoktur. Pilot dilediği süre boyunca havada uçuş gerçekleştirebilir.
  • Alınmış profesyonel eğitimler ve gerekli hava şartları ile istenilen yüksekliklere çıkılabilir.
  • Söylentiler arasında oldukça bahsi geçen ters rüzgar adlı bir durum söz konusu değildir.
  • Yamaç paraşütü uçuşlarında atlama eylemi yoktur. Herhangi bir yükseklikten koşularak uçuşa geçilmektedir.

Yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyenlerin için ülkemizde en çok tercih ettiği adreslerden bir tanesi Trabzon’dur. Trabzon yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyenler için ayrılmış birçok uçuş alanları bulunmaktadır. Şehir yamaç paraşütü hava sporunu oldukça desteklemekte ve uçuşlara her mevsim, uygun hava koşullarında izin vermektedir. Trabzon yamaç paraşütü keyfi için ilk tercih edilen nokta Uzungöl’dür. Eşsiz deniz manzarası ve kent görüntüsüyle unutulmaz bir yamaç paraşütü uçuş deneyimi yaşatmaktadır. Ayrıca bölgede aktif olarak tandem uçuşlarda gerçekleştirilmeye devam etmektedir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Çankırı Yamaç Paraşütü
Next reading
Tekirova Jeep Safari