Paylaş

Samsun Yamaç Paraşütü

Günümüzde uçma sevdalılarının belki de en çok tercih ettiği hava aracı yamaç paraşütüdür. Çok hafif hava aracı listesinde yer alan bu yapı, maliyet açısından da diğer hava araçlarına göre uygunluk gösterdiğinden talep oranını da etkilemektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yamaç paraşütü hava sporu oldukça ilgi görmüş ve faaliyetlerini hız kesmeden yürütmeye devam ettirmektedir. Ülkemizin birçok alanında yamaç paraşütüne uygun alanlar bu hava sporu için hizmete açık hale gelmiştir. Bununla birlikte profesyonel olarak yamaç paraşütü eğitimi almak isteyenler için birçok şehrimizde bu hava sporu için gerekli tüm eğitimler gerek ücretli gerek ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır. Profesyonel bir eğitimi olmayan fakat bu uçuş deneyimini yaşamak isteyen bireyler için, ülkemizin her kesiminde iki kişilik tandem uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Kendine has kent mimarisi ve eşsiz bir denize komşu olması sebebiyle Samsun şehrimiz yamaç paraşütü sevdalılarının oldukça ziyaret ettiği bir bölge haline gelmiştir. Samsun yamaç paraşütü deneyimi yaşamak isteyen bireyler gerek şehir içi gerek şehir dışı uçuşa elverişli tepelere akın etmektedirler.

Peki ya Samsun yamaç paraşütü keyfi için belirlenen bölgeler nerelerdir?

  • Kocadağ Bölgesi; Samsun’un atakun ilçesinde yer almaktadır. Tepeye varış için oldukça elverişli yollara sahiptir. Bölgede uçuşlar genellikle meyıs ve kasım aylarında gerçekleştirilmektedir. Bölgede bulunan çok sayıda tarla alanları, iniş için oldukça elverişli durumdadır.
  • Gültepe Bölgesi; Samsun’un canik ilçesine bağlı olan bir bölgesidr. Gültepe mahallesi sınırları içinde bulunan tepeler Samsun yamaç paraşütü keyfi için oldukça uygundur. Uçuş alanları olan tepelere araç ile rahat ulaşım sağlanabilmektedir. Uçuş dönemleri genel olarak kasım ve mayıs aylarında gerçekleşmektedir.
  • Kapıkaya Bölgesi; Samsun’un ilçelerinden biri olan Bafra’dadır. Yamaç paraşütü kalkışları kapıkaya köyünden gerçekleştirilmektedir. Samsun yamaç paraşütü için oldukça elverişli olan Kapıkaya köyü, hava sporları adına düzenlenen festivallere iki defa ev sahipliği yapmıştır. Samsun yamaç paraşütü keyfi için uçuş zamanları kasım ayı ve mayıs ayı olarak tercih edilmektedir. Bölgeye ve tepelere ulaşım oldukça kolaydır.

Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Amasya Yamaç Paraşütü
Next reading
Çilingoz Dalış