Paylaş

Sakarya Yamaç Paraşütü

Çok hafif hava aracı ÇHHA arasında yer alan yamaç paraşütü gün geçtikçe tercih edilme oranını arttırmaktadır. Adrenalin ve heyecan tutkunlarının tercih ettiği bu hava sporu artık daha da ilgi görmektedir. Yamaç paraşütünde uçuş eylemi, herhangi bir tepeden veya araçtan atlayarak değil tepe noktasından koşarak gerçekleşir.

Sanılanın aksine tehlikeli veya güvensiz, kaza oranı yüksek olan bir hava aracı değildir. Uygun hava şartları eksiksiz ekipman temini ile havada oluşabilecek kaza oranları oldukça azdır. Yamaç paraşütünün yapısı genel olarak 4 kısımdan oluşur. Bunlar; kanat, ipler, kolonlar ve harnes’tir.

Peki yamaç paraşütünü oluşturan bu dört yapı nedir?

  • Kanat; yapının en üst kısmında konumlandırılmış, bir tarafı açık diğer tarafı kapalı, içerisinde hava delikleri bulunan, naylon ve polyester ile yapımı sağlanmış kumaştır.
  • Harnes; diğer bir adı uçuş koltuğudur. Uçuşu gerçekleştirecek bireyler için tasarlanmıştır. Sert bir yapıdan oluşur, tahta veya plastik.
  • İpler; harnes ile kanadı birbiri ile bağlar.
  • Kolonlar; iplerin daha kolay yönetilebilmesi için, ip toparlayıcı bir yapıdır.

Yamaç paraşütü keyfini isteyen her birey yapabilir. Yamaç paraşütü veya herhangi bir uçuş şekli üzerine eğitim almamış bireyler için tandem uçuşlar yapılmaktadır. Çift kişilik olarak gerçekleştirilen bu uçuşlar, bilir kişi olan uzman pilotlarla yapılmaktadır ve oldukça güvenli uçuşlardır. Tandem yamaç paraşütü uçuşları ücretli uçuşlardır. Rezervasyon ile uçuşlar gerçekleşir.

Ülkemizde yamaç paraşütü keyfi için oldukça tercih edilen bölgelerden bir tanesi Sakarya’ya bağlı Serdivan’dır. Bölge yamaç paraşütü uçuşları için oldukça verimli olup oldukçada tercih edilen bir adrestir. Sakarya yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen bireyler burada aktif olarak yapılan tandem uçuşlara da katılabilmeleri mümkündür.

Serdivan ilçesinde bulunan Kıran Tepeleri uçuş için oldukça tercih edilen noktalardır. Bununla birlikte uçuş sonrası inişler içinde birçok kolay iniş pistleri bulunmaktadır. Sakarya yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen meraklılara aktif olarak ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Sizlerde Sakarya’nın eşsiz kent manzarasıyla beraber unutulmaz bir uçuş deneyimi istiyorsanız şimdiden yerinizi alın.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
İstanbul yamaç paraşütü
Next reading
Balıkesir Yamaç Paraşütü