Paylaş

Rafting tehlikeli bir spor mudur ?

 

Rafting insanların gözünde suyla fazla teması, adrenalin seviyesi ve heyecanı nedeniyle tehlikeli bir spor olarak bilinir. Raftingin heyecanlı ve adrenalin dolu olduğu bir gerçektir. Fakat rafting tehlikeli midir? Bu sorunun cevabını aldığınız güvenlik önlemlerine göre verebiliriz.

●Koruyucu kask ve yelek kullanmak,
●Yüzme becerisi ne durumda olursa olsun can yeleği kullanmak,
●Daha önceden parkur gezisi yapılarak olası engelleri tanımak,
●Botta en az 1 tane lider seçmek ve bu liderin komutlarına göre hareket etmek
●Gereksiz manevra ve yol risklerine girmeden daha önce tanımlanmış hareketleri yapmak

Rafting tehlikeli bir spor mudur
Rafting tehlikeli bir spor mudur

en zor koşullarda bile raftingin tehlike derecesini azaltacak etmenlerdir.

Rafting alanlarında kıyafet değişikliği yapılarak ilk olarak koruyucu kıyafetler giydirilir ve bottan düşmelere karşı önce ayaklar deniz ayakkabısı ile keskin kayaçlardan korunur. Ardından her kafaya göre standart uyumlu kasklar düşme durumlarında akarsuda sürüklenirken kafanıza sert darbeler gelmemesini sağlar. 120 kg ağırlığa kadar sizi su üstünde tutabilecek can yelekleri de yüzme bilmeseniz bile su üstünde kalmanızı sağlar. Ayrıca takım arkadaşlarınızın da gözünün sürekli sizin üstünde olacağını düşünürsek herhangi bir boğulma tehlikesi rafting için yoktur.

Dünyadaki en tehlikeli rafting durumları hiç bilinmeyen ve test edilmemiş, zorluk derecesi bilinmeyen parkurlarda ekipman eksikliğinden kaynaklanan tehlikelerdir. Bu parkurlarda bile ölüm tehlikesi çok azdır. İstatiski olarak kıyaslanırsa raftingin tehlike olarak dengi olan spor bilardo ya da masa tenisi oynamakla eşdeğerdir.

Rafting tehlikeli bir spor mudur
Rafting tehlikeli bir spor mudur

Rafting güvenliği ve tehlikesini en çok etkileyen durumlardan birisi de rafting parkurudur. Tehlike risklerine göre derecelendirilmiş parkurlar amatörden profesyonele birçok sporcu için ayrılmıştır. Hayatında hiç rafting yapmamış bir kişi için zor parkurlar tabiki tehlikelidir. Fakat her yaştan ve deneyimden insanın rahatlıkla uyum sağlayacağı parkurların herhangi bir tehlike riski yoktur.

Rafting insanların gündelik hayatta yaptığı işlerden çok daha az tehlikelidir. Trafikte, iş yerine ya da başka bir sporda yaşanan tehlike risklerinden çok daha az risk raftingte vardır. İstatistiklere göre sanılanın aksine kazalar ve yaralanmalar dışında raftingin en büyük tehlikesi güneş yanıklarıdır. Herhangi bir koruyucu krem olmadan saatlerce su üstünde kalmak daha sonra raftingi kötü hatırlamanıza sebep olur.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Çeşme Fener Adası Dalış 2022
Next reading
Manavgat Kanyon Jeep Safari