Paylaş

Rafting kuralları nelerdir?

               Rafting kuralları her parkura ve şarta göre değişebilir aynı zamanda genel geçer kurallarda vardır. Bu genel kurallar birçok spor dalında olduğu gibi sağlık, takım bütünlüğü ve güvenlik için olabileceği gibi zaman zaman yarışmalar için de kurallar oluşturulur. rafting kuralları öncesi verilen eğitimlerde verilebileceği gibi rafting alanında uyarıcı tabelalarda da karşımıza çıkar.

●Herkesin uyması gereken ilk kural bunun bir takım sporu olduğunu bilmek ve takım liderinin komutlarına tamamen uymaktır. Takım uyumunu bozacak kurallara uymayanlar hem kendi hem de diğer kişilerin güvenliklerini riske atarlar.

Rafting için belirlenen bir diğer genel kural malzeme zorunluluklarıdır. Kask ve can yeleği kişinin sağlık koşullarını riske atmamak, kaza ve yaralanmalara sebebiyet vermemek için uyması gereken başlıca ikinci kuraldır.

Kural olarak görülmekle beraber bu sporun temel mantığı kürek çekmektir. Küreksiz bir rafting aktivitesi olmayacağı gibi takım uyumunu bozan bu hareket botta dengesizlik yaratır.

Rafting şartlarının olduğu sağlık şartı, yaş sınırı veya deneyim şartı gibi her parkurun kendine has kuralları olabilir. Yaş sınırına uymamak, zorlu engellerde deneyim şartına uymamak ve sağlık sorunlarına yol açacak tetikleyici unsurları görmezden gelmek ise çiğnenmemesi gereken kurallardır.

●Devamlı rafting parkuru haline gelmiş noktalarda katılımcıları rahatlatmak ve daha güvenli bir parkur deneyimi oluşturmak için yazılı kurallar bulunur. Toplumsal kurallar ile birleşen bu parkur kuralları da hem uyum düzenini kolaylaştırmak hem de uyarı ve levhalarla kişinin dikkatinin dağıldığı noktalarda önceden bilgi vermek için asılı kurallardır. Bu kurallar genellikle aynı olsa da uyarı ve levhaların olduğu kurallar parkur yer şekillerine göre değişkenlik gösterir ve bunları dikkate almak gerekir.

Rafting öncesi kuralların anlatıldığı eğitimlere katılmak da başlıca şartlardandır. Bu eğitime uymayan ve katılmayan kişiler daha en başta kurallara uymadığı için parkurlara alınamaz.

●Katılımcıların yanında katılımcıların gözlemlemekle yükümlü olduğu kurallar da vardır. Rafting botunda yan malzemelerin olmayışı, eksik ekipman, uyarılara kulak asmayan katılımcılar yine diğer katılımcıların gözlemleri altındadır.

               Rafting, kurallara uyulduğu ve önlemlerin alındığı durumlarda hiç tehlikeli bir spor değilken aksi durumlarda güvenlik sağlanamaz.

Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Amasya ATV Safari
Next reading
Amasya Yamaç Paraşütü