Paylaş

Rafting botları kaç kişilik ?

 

Rafting öncelikle ve genel yapılışı itibariyle bir takım sporudur. Çoğu yerde ve kişilerce takım halinde yapılır. Herhangi bir tehlike riskine karşı takım yardımı oluşturmak ve özellikle botun su üzerinde dengeli gidişini sağlamak için rafting botlarının belli kişi kontenjanları vardır.
Rafting Botları Kaç kişilik Kano kaç kişilik ?
Her rafting botu aynı büyüklükte değildir, aynı zamanda her bota her zaman birbirini dengeleyecek kadar kişi alınır. Rafting botları yapıldığı su şekline göre 2 kişilik kanolardan oluşabildiği gibi 12 kişilik takımlara kadar yükselebilir.

Rafting sporunda aslolan kürek çekmektir. Suyun akış hızına karşı koyulabilecek kadar güç üretmek yalnızda belli kişi sayısına ulaşılabildiğinde mümkün olur.

Güç eşitliği yapmak adına 2 ya da 12 kişilik olması farketmeden tüm rafting botlarında kişi sayısı her zaman çifttir. Sebebi ise rafting botunun iki yanına eşit sayıda kişinin dağılmasındandır. Eşit kişi sayısı olmayan botlarda doğrusal bir hız alınamaz. Savrulmalar yaşanır. Botun sağı ve solu su alabilir. Botun yan yatma tehlikesi oluşur.

Rafting botunda kişi sayısı kadar oturma düzeni de önemlidir. Botun kaç kişilik olduğu bu oturma düzenine göre de değişir. Eşit dağılmamış kişi sayısı sebebiyle botun önü ve arkası sürekli yer değiştirebilir.

Rafting botları kaç kişilik Kono farkı
Rafting botları kaç kişilik

2 kişilik rafting kanoları genellikle küçük çaylarda tercih edilirken 12 kişilik raftin botları büyük akarsularda ve şiddetli akan sular için tercih sebebidir.

Profesyonel katılımcılar parkurun zorluk derecelerine göre bot seçimi ve kişi sayısı belirler. Botun ağırlığı ve üstündeki kişi sayısının oluşturacağı baskı onların rotalarını etkileyecektir.

Amatör ve turizm amaçlı rafting yapan sporcular ise genellikle bu sporu tek başlarına yapmazlar. Bunu bir haftasonu eğlencesi ve tatili olarak görerek belli bir sayıdaki grup aktivitesi olarak planlarlar. Bu sebepten aynı botta kaç kişi olduğu veya kendi kişi sayılarının bir bota uygun olup olmadığını merak ederler.

Botun kişi sayısını belirleyen bir diğer ölçüt nehrin derinliğidir. Ne kadar hızlı akarsa aksın derin olmayan bir akarsu da ağır bir bot kullanımı ya da botun alabileceği sayıdan daha fazla kişinin bota binmesi sığ yerlerde botun kayalara sürtmesine hatta tabana oturmasına neden olacaktır.

Rafting botları kaç kişilik ? sorunun cevabını makalemizde sizlere yanıtlamay çalıştık.

Rafting Turlarımız için bizi arayabilirsiniz

Aktivitepark

0850 562 65 19

0850 562 65 14


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Balon Uçuşları Toplamda Ne Kadar Sürüyor
Next reading
Siirt Rafting