Paramotor eğitimi

Paramotor Eğitimi Nedir ?

En güvenilir motorlu hafif hava araçlarından biri olarak kabul edilen paramotor, yamaç paraşütü ile aynı optimizasyon ile hareket eder. Taşınması kolay bir motor sistemine sahiptir. Paramotor Powered Paragliding ve motorlu yamaç paraşütü olarak da adlandırılır. Adından da anlaşılacağı üzere motor ve paraşütün birleşiminden oluşur. Paramotor kelimesi bu iki kavramdan meydana gelmiştir. Hafif bir ağırlığa sahip olan paramotor, hava taşıtları arasında en kolay biçimde hareket ettirilen araç olarak dikkat çeker. Paramotorda pilot paraşütün yanı sıra motorlu bir pervaneyi de sırtında taşır.

Paramotor kullanımında iki tip model bulunur: tekerlek fırlatma ve ayakla fırlatma bu iki türdür. Tekerlek fırlatma türünde komple üniteler ya da ayak fırlatma paramotoru eklenir. Tekerlek fırlatma stilinde yaygın olarak 4 ya da 3 tekerlek seçeneği yer alır. Ayak fırlatma modelinde ise yakıt deposu, motor, pervane, koşum takımı kullanılır. Pervanenin çevresinde koruyucu bir kasnak bulunur.

Paramotor eğitimi ile ilgilenen kişilerin mutlaka eğitim alması gerekmektedir. Gökyüzü ile yakınlık kurmanızı sağlayan paramotor, oldukça keyifli bir araçtır. Yamaç paraşütü yapan kişiler, gökyüzünde olmanın sınırsız keyfine ulaşır. Yamaç paraşütünde kendini ilerleten kişiler, paramotor eğitimine yönelir. Keyifli bir deneyim sunan paramotor, profesyonel bir eğitim ile güvenli şekilde kullanılmaktadır. Rüzgarı derinden hissetmenizi sağlayan paramotor, heyecanlı bir deneyim için birebirdir. Paramotor eğitimlerinde gruplar halinde eğitimler yapılmaktadır.

Kendini bu hava taşıtını kullanmak için geliştirmek isteyen kişiler, eğitimlere katılır. Eğitimlerde hem teorik bilgi hem de pratik bilgi yer almaktadır. Uçuş tekniği derslerin ana konusu olarak dikkat çeker. Uçuş tekniği paramotor eğitiminde öğrenilmesi gereken temel konular arasındadır.

Paramotor Eğitimi Teorik Kısmı

Paramotor eğitimi teorik konular uçuş tekniği ile başlar. Sonrasında acil durumlar, meteoroloji ve aerodinamik hakkında bilgi verilir. Acil durumlarda ne yapılması gerektiği konusunda bilgi edinmek son derece önemlidir. Hayati bir önem taşıyan acil durumlar eğitimi, paramotor sürüşü sırasında büyük bir emniyet sağlar. Aerodinamik eğitimi havada kaldığınız süre içerisinde nasıl devinim göstereceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Aerodinamik öğrenilmesi gökyüzünü daha iyi anlamlandırmanızı ve rüzgara karşı hareketlerinizi belirlemenizi sağlar. Meteoroloji teorik eğitimi ise hava durumunu anlamlandırmanızı ve buna uygun şekilde paramotor kullanımınızı etkiler. Bu teorik kısımda aynı zamanda hava trafiği konusunda da bilgi verilir. Kara trafiğinde olduğu gibi hava trafiğinde de dikkat edilmesi önemli olan noktalar bulunmaktadır.

Paramotor eğitimi pratik olan kısım yer çalışma ile başlangıç gösterir. Yer çalışmasından sonra eğitim alan kişiler ekipman bilgisini öğrenir. Ekipman bilgisi eksiksiz bir uçuş için gereklidir. Ekipman bilgisi de tamamlandıktan sonra ters ve düz biçimde kalkış üzerine pratikler yapılır. Kalkış tekniği paramotor eğitiminde büyük bir önem taşır. Pratik eğitim sırasında farklı kalkış teknikleri hakkında yoğun bir bilgilendirme yapılır.

Farklı kalkış teknikleri paramotor eğitiminden sonra büyük bir işlevsellik kazandırır. Eğitimde paramotor kullanımı da yer almaktadır. Paramotor kullanımı deneyimlemek eğitimin en keyifli noktalarından biridir. Bu kısımda frenleme noktaları konusunda detaylı bilgilere de erişilir.

Paramotor Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Oldukça keyifli bir aktivite olarak dikkat çeken paramotor kullanımı konusunda bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu hususlar göz önünde bulundurularak kullanıma başlanırsa herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmaz. Paramotor kullanımında dikkat edilmesi gerek hususlar şunlardır:

  • Paramotor kullanımı konusunda kesin kararlılık sağlanması son derece önemlidir.
  • Paramotor kullanımına engel olabilecek hastalıklara sahip olmamak gerekir. Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, kalp, astım ve tansiyon gibi hastalıklara sahip olan kişiler doktor tavsiyesi almadan paramotor kullanmamalıdır. Aksi takdirde hayati sorunlar ile karşılaşılabilir.
  • Paramotor kullanmadan önce cesaretin toparlanması gerekir. Cesaretin kontrol altına alınması ve riskli durumlara bilerek girilmemesi de önemlidir.
  • Paramotor eğitimi sırasında eğitim veren kişiye tabi kalınmalıdır.
  • Paramotor kullanmadan önce gerekli teorik bilgi alınmalıdır.
  • Gökyüzü trafiği gözden geçirilmeli ve hava koşullarına uygun şekilde hareket edilmelidir.
  • Gerekli ekipmanlar tamamlandıktan sonra hareket edilmelidir.

Paramotor Kullanımı  Ve Paramotor Eğitimi 

Paramotor genellikle hobi amacıyla kullanılan bir araçtır. Hava araçları arasında en güvenilir olanları arasında gösterilir. Amerika’da motoru durduğu halde yere emniyetli bir şekilde inen paramotor, en güvenli motorlu hava aracı olarak dikkat çeker. Paramotor ile yamaç paraşütü alanları benzerlik gösterir. Paramotor kullanımı için 40 ve 20 metre aralığında düz bir arazi bulunması gerekir. Kullanım sırasında ekstra eğilimli olan yerler avantaj sağlamaktadır.

Paramotor kullanımı için ideal hava koşulu durgun olmasıdır. Bu havalarda ekstra keyifli bir uçuş deneyimine ulaşılmaktadır. Güçlü rüzgar koşullarında paramotor kullanımı önerilmez. Olumsuz hava koşulları güvensiz bir kullanıma neden olabilir. Paramotor kullanımı genellikle hobi olarak yapılmaktadır. Özellikle yamaç paraşütü ile ilgilenen kişiler tarafından büyük rağbet görmektedir.

Bu kişiler kendini daha çok geliştirerek paramotor kullanımına başlar. Kusursuz bir keyif sunan paramotor kullanımı, büyük bir adrenalin sunar. Hobi olarak kullanılmasının yanı sıra bazı çekimlerde de paramotordan yararlanılır. Özellikle reklam ve belgesel çekimlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gökyüzünde çekim yapılması gereken durumlarda oldukça keyifli bir deneyim sunar.

Paramotor cankurtaran ekipleri tarafından da kullanılmaktadır. Cankurtaran ekipleri kaza durumunda gökyüzünde arama yaparak daha hızlı sonuç alır. Uçuşlar tek kişilik ve çift kişilik olarak yapılabilmektedir. Birlikte yapılan aktivitelerden hoşlanan kişiler için idealdir. Adrenalini ve sınırsız keyfi aynı anda hissetmenizi sağlar.

Paramotor Ekipmanları

Paramotor ekipmanları uçuş sırasında konforu ve performansı arttırmak için kullanılır. Motor bu ekipmanların başında gelir. Motor pilotun paraşütü hareket ettirmesini ve yükselmesini sağlar. Bu nedenle motor kullanımı oldukça önemlidir. Motorsuz bir paramotor düşünülemez. Paraşüt paramotorun olmazsa olmaz diğer parçasıdır. Paraşüt havada süzülmesi sağlayan ekipmandır. Paramotor için gerekli olan bir diğer ekipman harnesstir.

Harness pilotu hem motora hem de paraşütü bağlayan ekipmandır. Aynı zamanda uçuş koltuğu olarak da adlandırılır. Paramotor kullanmak isteyen kişilerin ekipman olarak mutlaka yedek bir paraşüt bulundurması gerekir. Yapılan hava sporlarında yedek paraşüt olmazsa olmaz bir ekipmandır. Güvenliği sağlar ve olası bir kaza durumunda hayatınızı kurtarır. Kask kullanımı paramotor kullanan kişiler için önemlidir. Rüzgarla doğrudan temas edildiğinde rahatsız edici bir etkiyle karşılaşmamak için kas kullanılır. Kaskın yanı sıra ses engelleyici kulaklık da bulundurulması gerekir. Bu kulaklık basınca karşı da kulaklarınızı korur. Bu sayede güvenli ve keyifli bir uçuş deneyimi yaşanır.

Paramotor ve Yamaç Paraşütü Arasındaki Farklılıklar

Paramotor ve yamaç paraşütü arasında bazı farklılıklar bulunur. Bu farklardan ilki alandır. Paramotor kullanımında düz bir alan gerekir. Yamaç paraşütünde ise tepe ve dağ gibi yüksek alanlar kullanılır. Paramotor sahip olduğu motor sistemi ile yükselir. Yamaç paraşütü ise termaller sayesinde yükseğe çıkılır. Paramotor yamaç paraşütüne göre daha güvenli bir özellik gösterir.

Paramotor ile inişte herhangi bir hata yapıldığında düzeltilebilirken yamaç paraşütü ile bu durum mümkün değildir. Yamaç paraşütü yapan kişiler iniş konusunda son derece profesyonel olmalıdır ve kusursuz bir iniş gerçekleştirmelidir. Paramotorda ise hata yapıldığı durumlarda tekrar yükselerek yeniden inişe geçilebilir.

Paramotor Eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz

0850 562 65 14

 

 

www.interparasut.com

 

 

 

Paramotor Eğitimi
Paramotor Eğitimi İstanbul
paramotor eğitimi aktivitepark
motorlu yamaç paraşütü
paramotor yamaç paraşütü
paramotor yamaç paraşütü eğitimi
Yamaç Paraşütü Başlangıç Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü Başlangıç Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al
Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü Orta Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al
Yamaç Paraşütü İleri Seviye Eğitimi
200

Yamaç Paraşütü İleri Seviye Eğitimi

Şimdi Satın Al

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Ormanlı Mah.
Boğaçhan Sok.8/A. Çatalca İSTANBUL

08505626519
info@aktivitepark.com

Kurs Katılım Formu

Yamaç Paraşütü Eğitimi Programlarımıza Katılım Sağlamak İçin Lütfen Formu Doldurunuz !

 

Kurs Katılım Formu