Paylaş

PADI ve TSSF/CMAS nedir?

CMAS nedir?

PADI nedir ?

TSSF nedir ?

PADI merkezi Kaliforniya, Amerika’da bulunan 1966 yılında kurulmuş bir sualtı eğitim kurumudur. Açılımı Profesyonel Association of Diving Insturctors olan Profesyonel Dalış eğitmenleri Birliği’dir. PADI dünyada birçok ülkede geçerliliği olan balıkadam bröveleri veren ticari bir organizasyondur. 4 kademeli olan bu brövelere ulaşan balıkadamlar dünyanın birçok ülkesinde dalış izni alabilir.

PADI diğer kurum ve kuruluşlarca en çok yüksek maliyetleri sebebiyle eleştirilir ve reddedilir. Bu reddediş son yıllarda artmış ve alternatif federasyon çatıları altında birleşmeye başlamıştır. Hem eğitim maliyetlerinin yüksek olduğu hem de farklı mottoları sebebiyle son derece geçerli bir kurum olsa da aynı zamanda kutuplaştıran da bir kurumdur.

TSSF’nin açılımı Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Türkiye’deki suatı sporları ve arama kurtarma ekiplerinin bağlı olduğu, bünyesinde hem eğitim hem yönetim organları bulunduran resmi bir kuruluştur.

TSSF 1982 yılında Ankara’da kurulmuştur. Ana merkesi CMAS’tır. Bu tarihten beri PADI lisanslarını reddeden ve sistematik bir şekilde bu lisans dalışçılarını CMAS’a yönlendiren TSSF aynı zamanda Uluslararası Hayat Kurtarıcı Fedarasyonu’nun da bir üyesi olmuştur.

TSSF’nin bağlı olduğu bazı ilkeler şunlardır:
Global düşünce ve lokal uygulama;  Sorumluluk ve hesap verilebilirlik; Risk değerlendirmesi; Sporcu ruhu; son alarak da Yaratıcılık ve yenilikçilik’tir.

TSSF’nin ana görevi uluslararası sualtı spor kültürünü yaymak ve benimsetmek amacıyla sualtı sporları ile ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde etkinlikler düzenlemek, uluslarası düzeyde eğitim, belgelendirme, denetim koşullarını oluşturmak ve yürütmektir.

CMAS şuanki merkezi Roma, İtalya’da bulunan gönüllü bir sualtı konfederasyonudur. 100’e yakın ülkenin üye olduğu konfederasyon 1959 yılında Monako’da 15 ülke temsilcilerinin biraraya gelmesiyle kurulmuştur. TSSF’de bir CMAS üyesidir.

CMAS gönüllü bir organizasyon olması sebebiyle ve aldığı disiplinli eğitim yaklaşımları sebebiyle PADI’ye karşı örgütlenmiştir. Birçok ülkeyi son yıllarda arttırdığı tanıtımı ve rekabetçi anlayışı ile ortak çatıda toplamayı başarmıştır.

CMAS eğitimleri 2 farklı kademeden ve her kademede 3 er yıldızlı bölümlerden oluşur. CMAS lisansına sahip dalgıçlar konfederasyon çatısı altındaki bütün ülkelerde dalış lisansını resmi olarak kullanabilir; bu ülkelerin denizlerinde dalış izni alabilirler.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Rize Camping
Next reading
Şanlıurfa Yamaç Paraşütü