Paylaş

Olimpos Jeep Safari Olimpos’a Kısa Bir Bakış

Olimpos (Olympos), Akdeniz Bölgesi’nde bulunmakta olup Antalya’ya bağlı Kumluca ilçesi’nin bir beldesidir. Ülkemizde doğa ile özdeşleşerek tatil yapılabilecek en iyi yerlerden birisidir. Olimpos, Antalya’ya 85 km, İstanbul’a 720 km, Ankara’ya 535 km mesafede olmakla birlikte, karayolu ve havayolu ile ulaşım çok kolaydır.

 

Olimpos‘un Akdeniz sahilleri boyunca uzanan el değmemiş plajları, doğa ile uyumlu, doğal ağaç evleri, yeşilin binbir tonunun görülebileceği geniş ormanları sayesinde, her yıl yerli ve yabancı sayısız bir çok tursite ev sahipliği yapmaktadır. Olimpos, sadece bahsi geçen güzellikleriyle meşhur olmayıp, sahilleriyle özdeşleşen caretta caretta kaplumbağaları ile adından sıkça söz ettirmektedir.

 

Olimpos Sahilinin sonlarına doğru, kuzey tarafta bu sevimli kaplumbağaların yumurtlama yerleri mevcuttur. Caretta carettaların yumurtlama dönemleri, Temmuz ve Ağustos ayları olduğundan dolayı, minik kaplumbağaları sabahın erken saatlerinde, sahilde görmek mümkündür. Olimpos ve Çıralı’yı birbirine bağlayan sahil şeridi nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağalarını korumak adına sit alanı ilan edildiği için, bölgenin kıyı şeridi doğal güzelliklerini muhafaza edebilmiştir.

 

“Olympos” kelimesi eski Yunanca’da “uludağ” anlamındadır. Torosların batı uzantılarından biri olan Tahtalı Dağı Olimpos’a 16 kilometre uzaklıkta bulunmakta ve önceleri “Olympos Dağı” olarak anılmaktaydı. Olimpos‘un içine kurulu olduğu vadinin su kaynağı olan Akçay Deresi, sahip olduğu tarihsel mirasın öneminden dolayı, arkeolojik kazı bölgesi ve doğal sit alanı olarak altına alınmıştır. Olimpos‘taki Örenyeri’nde, Lahit mezarlar, surlar, akropol kalıntılarını görerek, tarihin izlerini sürmek mümkündür.

 

Olimpos’u tercih eden turistlerin en cazip buldukları hususlardan biri de; Olimpos‘un sakin ve huzurlu bir yapıya sahip olması ve bu sayede stresten uzak bir yerde kafa dinlemeye olanak sağlamasıdır. Olimpos‘ta dört mevsim tatil yapmak mümkün olduğu gibi en kalabalık dönem, doğal olarak yaz mevsimindedir. Yaz mevsimi dışında Olimpos‘a gelen ziyaretçiler, kalabalıktan uzak, kuş sesleri eşliğinde hoş bir tatil deneyimi yaşayabilmektedirler.

 

Olimposu farklı kılan hususlardan birisi de, gaz sızıntısı nedeniyle uzun yıllardır yanan ateşin sönmediği, yanmaya devam ettiği “Yanartaş Tepesi”dir. Buraya gitmek için gün batımına yakın saatleri tercih etmek azalan gün ışığıyla beraber, alevlerin doyumsuz bir manzarasının daha kolay gözlemlenebilmesi için tavsiye edilmektedir.

 

Olimpos Jeep Safari Turları

 

Olimpos Jeep Safari turları Olimpos‘tan hareket eden safari jeep’leriyle Çıralı Köyü’de bulunan Yanartaş ziyaret edilir. Takiben restoranları ile ünlü Ulupınar’da yemek molası verilir.

Tahtalı Dağı’nın eteklerinden devam eden bu eşsiz yolculuk çoğu zaman “Göynük Kanyonu”na yapılacak geziler ile birleştirilmektedir.

 

 

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Kayseri Rafting 1
Next reading
Armutlu Dalış