Paylaş

Kütahya yamaç paraşütü

 

Kütahya’nın Simav ilçesinde, yamaç paraşütü için en uygun bölgelerden biri olarak keşfedilmesinden bu yana belediye ve halkın ortak çalışmaları ile yapılan yamaç paraşütü sporu izleyenlere renk cümbüşü yaşattı. Çevre illerin sportif havacılık kulübü üyelerde burada yaptığı atlayış ile desteklerini esirgemediler. Yamaç paraşütü için Simav dağlarının bulunmaz bir değer olduğunu belirten sporcular burada yamaç paraşütü yapmak için eşsiz bir şey olduğunu belirtmişti. Ramazan bayramı için alışveriş yapan vatandaşlar, Simav’ın Nadarçam mevkiinden atlayış yapan yamaç paraşütçülerine bakarken gözlerini gökyüzünden gelen bu müthiş görüntülerinde ayıramadı. Simav ın üstünde renkli paraşütlerini açan sporcular Simav halkı tarafından destek görüyor.

Kütahya’nın kar ile yamaç sporu

2 bin 300 metre rakımlı Murat Dağı’nda, kayaklı yamaç paraşütü denemelerinden başarılı sonuçlar elde edildi. Kütahya’nın “Murat Dağı yaz aylarında da karlı kış aylarında da yamaç paraşütüne elverişli olmasından. Buradan kalkış yaptıktan sonra eğer hava şartları da uygun olursa yaklaşık 7-8 saat havada kalabilen sporcular Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar’a kadar uçabiliriz”

Ø  Kayak aletleri de giyilen bu aktivite sayesinde yurt dışından yamaç paraşütü sporcuları için yeni bir deneyim olma şansı var .

Ø  2300 m yükseklikten kendilerini aşağıya bırakan sporcular dilerler ise çevre illere kadar uçabileceklerini iddia ediyor. Yani bir ulaşım aracı olarak da kullabileceklerini söyleyen sporcular  belediyeden destek istediler.

 

Kütahya yamaç paraşütü festivali

Şimdilerde her yıl yenisi düzenlenen Simav paraşüt festte buluşan pilotlar ödülü kapmak için yaraşıyor ve halkın izlediği bu görüntüler renkli sahnelere konu olan güzellikleri ile gökyüzünü süsledi.

  • Kestane Dağı’ndaki bin 760 rakımında bulunan TakeOff da yapılan 3 günlük festivale, Türkiye’nin değişik illerinden 45 pilotun katılımı ile yapılan festival
  • Panayır alanına inecek olan sporcular gökyüzünü rengarenk gökkuşağı gibi kaplarken halk da çayını alıp izlemeye koyuldu.
  • Burdur’dan katılan Yılmaz Bedür Hedef Yarışması’nın birincilik kupasını aldı

Herkesi bir sonraki yılda olacak olan festivale davet ediyor ve gelmelerini ümit ediyoruz gerçekten bu renkli paraşütlerin Kütahya semalarını süslemesi Kütahya’ya renkli anılar kazandırıyor.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Edirne Yamaç Paraşütü
Next reading
Çankırı Yamaç Paraşütü