Paylaş

Kaz Dağları Jeep Safari Hakkında

Kaz dağları jeep safari; Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunan Kazdağları, Biga Yarımadası’ndaki dağ sırası olmakla beraber dünyanın havadaki oksijen oranının en yoğun olduğu ikinci yerdir. Yeşilin her tonunu bulmanın mümkün olduğu bu eşsiz doğa harikasını özel kılan özelliklerden biri de Edremit körfezini kuşbakışı izleme olanağı sunmasıdır.

Bir çok ilgli çekici özelliğinden dolayı Kaz Dağları, farklı turizm etkinliklerine de ev sahipliği yapmaktadır. Ekoturizm, yani çevreye zarar vermeksizin gerçekleştirilebilen, doğal ortamın sürdürülebilirliğini mümkün kılan ve yerel halkın sosyo-ekonomik olarak gelişimine katkıda bulunan faaliyetler, Kaz Dağların’da icra edilebilmektedir.

Bu kapsamda Kaz Dağlarında yıllardır süregelen jeep safari turları bölge halkına yeni iş imkanları sunmaktadır. Bölgede bulunan Avcılar Köyü’nde yaşayanlar tarafından bir kooperatif kurulmuştur. Kaz Dağların’da Jeep safari turuna katılmak amacıyla gelen tursitlere, Düdenalanı, Padişah Pınarları ve Dereçatı mevkileri gezdirilmektedir.

Kooperatifler dışında, Kaz Dağları Jeep Safari turları aynı zamanda özel tur şirketleri bünyesinde de düzenlenebilmektedir. Genellikle günübirlik olarak düzenlenmekte olan bu turların başlangıç noktaları ise çoğunlukla Akçay, Altınoluk, Ayvalık, Edremit, Küçükkuyu gibi bölge civarındaki yerleşim yerleri olarak sayılabilir.

Kaz Dağlarının harika doğası, oksijen deposu olması, doğa severler için farklı imkanlar sunmasından dolayı, bölgeye biraz daha uzak sayılabilecek illerden de Kaz Dağları Jeep Safari turlarına katılmak isteyen ziyaretçilerin gelmesine olanak sağlamaktadır. Kaz Dağları Jeep Safari turları, 4×4 jeeplerle başlayarak, millî park içerisinde bulunan ve sadece bu tür araçlarla ilerlenebilecek yollar kat edilecek şekilde devam etmektedir.

Dağların sahip olduğu doğal güzelliklerin daha yakından görülebilmesi için, duraklama noktaları bu güzelliklere göre oluşturulmuştur.

Ayrıca güzergâh boyunca deneyimli rehberler de Kaz Dağları Jeep Safari turuna katılanlara eşlik ederek, bu güzel dağların bilinmeyen yönleri hususunda rehberlik yapmaktadırlar.

Bölgede günübirlik ve konaklamalı olmak üzere farklı tur imkanları sözkonusudur. Kazdağları Jeep Safari turlarının ana amaçlarından birisi de bölge güzelliklerini keşfederek adrenalinle dopdolu bir gün geçirmebilmektir. Bu amaç doğrultusunda tur şirketleri tarafından detaylı bir rota oluşturularak yapılan günübirlik jeep safari turları katılımcıların beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır.

Kaz Dağları Jeep Safari turlarında, günübirlik turlarla yetinmek istemeyenler için Kaz Dağlarında bulunan Yayla ve Düden mevkileri ile Padişah Pınarları’ndaki kamp bölgeleri de farklı bir deneyim imkanı sağlamaktadır. Bunların haricinde Dereçatı’da bulunan bir otel de kamp hizmeti vermektedir.

Kaz Dağları Jeep Safari Turlarında Yeme içme

Kazdağları Jeep Safari turlarına günübirlik olarak katılan misafirlere, kumanya dağıtımı söz konusudur. Konaklamalı turları tercih eden katılımcıların ise genellikle kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yiyecek ve içeceklerini beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir.

Bölgenin ormanlık alan olmasından dolayı her ne amaçla olursa olsun ateş yakmanın kesinlikle yasak olduğunun bilinmesi önem arz etmektedir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Kemer Jeep Safari
Next reading
Karagöl Jeep Safari