Paylaş

Kastamonu Yamaç Paraşütü Hakkında

Kastamonu yamaç paraşütü; Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu ili “0” noktasına (deniz seviyesi) 774 metre rakım olarak mesafesi bulunmaktadır. İlde 2 çeşit iklim mevcut durumunu sürdürmektedir. Kuzeyinde Karadeniz İklimi güney bölgelerine doğru yaklaşıldıkça karasal iklim görülmektedir. Yamaç paraşütü bağımlıları için oldukça elverişli bir coğrafi bölge olarak nitelendirebiliriz. Kıyı bölgelerinde yoğun yağış görülmesi sebebiyle yamaç paraşütü yapılması pek sağlıklı değildir. Ancak güneyine doğru mesafe kat edildiğinde yamaç paraşütü keyfi görülmektedir.

Kastamonu Yamaç Paraşütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kastamonu yamaç paraşütü; İlin toplarının yüzdelik dağılımı olarak incelediğimizde yamaç paraşütü yapılacak nacizane güzellikte alanlar vardır. Fakat iniş yapabilecek pekte alan mevcut değildir. Yamaç paraşütü yapılan diğer iller baz alındığında çok az serbest alını mevcuttur.

Toprakların  % 67 si fundalıklar ve ormanlar ile çevrilirken. Yalnızca % 7.5 lik bir kısma sağlıklı ve güvenli yamaç paraşütü inişi için elverişlidir. Kastamonu’nda yamaç paraşütü keyfi sürmek isteyen bir kişi Kastamonu’nun neresinde yamaç paraşütü yapabilir. Hemen bir göz atalım.

  • Kastamonu genellikle engebeli arazilerden oluşmaktadır. Kuvvetli bir kas gücü ve dengelenebilir bir rüzgar yakalanırsa uygun görülen her bölgeden yamaç paraşütü yapılabilir.
  • Bir diğer alternatif ise Karadeniz’e paralel olan İsfendiyar Dağlarıdır. Bazı yamaç paraşütü okulları bu alanda eğitim vermektedirler.
  • Kastamonu’nun doğusunda ise batı uzantılı Ilgaz Dağları bulunmaktadır. Dağa çıkmak pekte mümkün olmasa da dağın eteklerinde yamaç paraşütü keyfi yapılabilir.
  • Göynük Dağı, Yaralıgöz Dağı, Kurtgirmez Dağı, Dikmen Dağı Yamaç paraşütü keyifçileri

    için birer opsiyon olarak sayılmaktadır.

Kastamonu doğal güzellikleri, Osmanlı,Bizans ve daha nice imparatorluğun bıraktığı tarihi eserlerin kalıntıları altında yamaç paraşütü yapma olanağı sağlamaktadır. Kıyı kesimlerinde, muhakkak bir uzman denetiminde ve güvenlik tedbirleri adı altında yapılan yamaç paraşütü keyifleri, spor severlerin adeta tadını damaklarında bırakmaktadır. Yaylaları,platoları ve ovaları kullanarak da yamaç paraşütü  yapılabilmektedir. Kastamonu’da bulunan akarsular aslında Kızılırmak’ın birer parçalarıdır. Gök ırmak il merkezine çok yakın bir mesafede ortaya çıkmaktadır. İl merkezinde yamaç paraşütü yapmak pek mümkün olmasa da Kastamonu ili doğal güzellikleriyle görsel şölen sunmaktadır.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Bayburt Camping
Next reading
Yamaç Paraşütü Yapmak İsteyenlere 3 Tavsiyemiz