Paylaş

Karagöl Jeep Safari Hakkında

Karagöl jeep safari; Karagöl Yaylası, Sakarya İli’ne bağlı Taraklı bölgesinde yer alan, yaklaşık olarak 1150 metre yüksekliğinde, muhteşem bir doğaya sahip olmasına rağmen, ne yazık ki çok kişi tarafından pek bilinmeyen bir yerdir.

Muhteşem doğası ile insanı büyüleyen Karagöl Yaylası öyle muhteşem bir yerdir ki, burayı ziyarete gelenler ayrılmayı hiç istemememektedir. Yağmur yağışı sonrasında, yaylada bulunan çukurlara yağmur suyunun dolmasısonucu, uzaktan bakıldığında, göle benzetildiği için, bu gölün ismi zaman içinde “Karagöl” bölgenin ismi ise “Karagöl Yaylası” olmuştur.

Sakarya’nın en muhteşem yerlerinden bir tanesi olan Karagöl Yaylası, eşsiz manzarası ve el değmemiş doğası ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yayla oldukça geniş olmasına rağmen yürüşle bir ucundan diğer ucuna ulaşmak yaklaşık olarak bir saat sürmektedir.

Karagöl Yaylası’nın Kuzeyinde, Sakarya İli’ne bağlı Akyazı ve köylerine ait yaylalar bulunmaktadır. Karagöl Yaylası’nın etrafında bol miktarda çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları bulunmaktadır. Karagöl Yaylası’na yılın her ayında gelip farklı havasını soluyarak, farklı manzaralar görebilmek mümkündür. Özellikle ağaçtan yapılmış olan yayla evlerinde gece kalınabilmekte ve stres atmak adına farklı bir deneyim imkanı sunmaktadır.

Doğayı çok seven insanlar için doğa ile özdeşleşme imkanı sunan Karagöl Yaylası’nda tatil yapmak, harika bir deneyim olacaktır.Doğanın bağrından gelen doğal yiyecekleri tadabilmek,doğal kaynak suları ile serinlemek gibi eşsiz deneyimleri burada yaşamak mümkündür.

Özellikle bahar ve yaz mevsiminde, muhteşem havasıyla insanı adeta dışarı hapseden Karagöl Yaylası’nda ahşap evlerde konaklayan turistler, kendi yemeklerini kendileri yapabilmekte, sevdikleriyle beraber sohbet edebilmekte ve güzel bir hafta sonu geçirebilmektedirler. Bahar ve yaz mevsiminde, Karagöl Yaylası’nda birçok farklı doğa aktivitesi ve çeşitli şenlikler yapılmaktadır.

Karagöl Jeep Safari Turu

Karagöl Jeep Safari turu kapsamında, Karagöl yaylası’na çıkmak için “Kemaller Köyü”nden geçmek gerekmektedir. Köyü geçtikten sonra yaklaşık olarak iki saatlik bir tırmanış yolculuğu söz konusudur ve takiben Karagöl Yaylası’na ulaşılmaktadır. Mayıs ayı sonlarına kadar Karagöl Yaylası ve yaylaya çıkan yollar kar altında kalmaktadır. Köylere giden yolları Özel İdare ve Karayolları araçları açımaktadır. ,

Özellikle karların erimeye başladığı dönemlerinde Karagöl Jeep Safari turu yapanlar bu yollarda şahane manzaralar ile karşılaşmaktadır. Kemaller Köyü’nün bitiminde ise karlı yollar başlamakta, safari jeeplerinin gücüne ve taktıkları lastiklere göre ilerleme yapılabilmektedir. Bu karlı ve bir o kadar eğlenceli yollarda safari jeepleri ile ilerleyebilmek için, Karagöl Jeep Safari turuna off-road jeepleriyle birlikte çıkılması gerekmektedir. Off-road jeeplerinin yolu açmasıyla onları takip ederek Karagöl Yaylası’na karlı yollara rağmen çıkmak mümkündür.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Kaz Dağları Jeep Safari
Next reading
Kapadokya Jeep Safari