Paylaş

Kapadokya’ya Kısa Bir Bakış

Kapadokya, Orta Anadolu’da bulunan ve etrafı, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde şehirleriyle çevrili tarihi ve turistik bir bölgedir. Kapadokya’nın, eşsiz doğal görüntüsünde büyük pay sahibi olan peribacaları, bölgede bulunan sönmüş volkanların lavlarıyla meydana gelmiştir. Kapadokya’nın en önemli yerleri: Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi, Selime, Güzelyurt, Uçhisar, Avanos ve Zelve olarak sayılabilir. Peribacalarının yanı sıra, yer altı şehirleri de görülmeye layık olan Kapadokya’da; Derinkuyu, Kaymaklı, Gaziemir ve Özkonak yer altı şehirleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, Ürgüp, Göreme, Güzelyurt ve Uçhisar’da çok sayıda tarihi konak ve mağara evi de her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen önemli tarihsel ve kültürel miraslardandır.

 

Kapadokya’da denilince tarihi mirasların yanı sıra, hiç şüphesiz akla ilk gelen sıcak hava balon turlarıdır. İnsanın hayatında bir kez muhakkak yaşaması gereken bir deneyimdir balon turları. Kapadokya balon turu heyecanı bir başkadır. Çünkü balon turu sayesinde Kapadokya’nın birbirinden güzel tarihi mirasını havadan görmek, fotoğraf çekmenin yanı sıra, balonla uçmanın vereceği hazzı yaşamak gerekir. Ihlara Vadisi, Manastır Vadisi (Güzelyurt), Ürgüp ve Göreme’nin eşsiz manzarasını balon turu sayesinde yukarıdan izlemeniz mümkündür. Göreme Beldesi’nde bu eşsiz deneyimi sunan birçok firma mevcuttur. Kapadokya balon turu heyecanı yaşamaya karar verilince önceden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.

 

Kapadokya Balon Turu Heyecanı Yaşanılan Bir Gün

Genel olarak heyecan, sabah otelden erken saatte ayrılmayla başlar. Gün doğmadan profesyonel ekipler tarafından balonların hazırlanma süreci boyunca, bu eşsiz manzara eşliğinde, heyecan içinde bir bekleyiş söz konusudur. Balonlar kaldırma kuvvetini sağlayacak sıcak hava ile şişirildikten sonra bir merdiven yardımıyla katılımcılar sepetlere alınır. İsteyen kişiler kendilerine ait, sadece kendilerine tahsis edilmiş özel sepetler ile balon turu yapabilir ancak bir miktar fiyat farkı söz konusudur. Bu eşsiz coğrafyaya, peribacalarının arasından günün ilk ışıklarının süzülmesiyle birlikte, rengarenk balonlar ılık seher rüzgarları ile gökyüzüyle buluşur. İşte tam bu noktada tüm Kapadokya, bütün cazibesiyle adeta katılımcılara göz kırpar. Kapadokya balon turu heyecanını, Kapadokya’ya gelip yaşamamak, “Kapadokya’ya geldim ve gezdim” diyebilmek için olmazsa olmazlardandır. Teknik olarak Kapadokya balon turu heyecanının detaylarına değinmek gerekirse: Balona sepetin büyüklüğüne göre yaklaşık 8 ila 12 kişi binebilmektedir. Otelden ayrılış ve tekrar otele dönüş dâhil edilirse; toplam 3 saat ayırmak gerekmektedir. Bu 3 saatin dağılımı ise; 1 saat uçuş bölgesine ulaşım ve hazırlık, 1 saat uçuş, 1 saat kapanış ve otele dönüş olarak düşünülebilir.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
 Tunceli Munzur çayı rafting
Next reading
Eski Fok Yuvası Dalış