Paylaş

Jeep Safari Turları Hakkında

Jeep safari turları hangi mevsimlerde yapılıyor? Jeeple safari turlarında kullanılan motorlar birçok mevsime ve arazi şartlarına göre üretilmiştir. Başlarda askeri, inşaat ve tarımsal alanlarda kullanılan bu motorlar her alanda ve ortamda kullanılmaları dolayısıyla sportif ve eğlence amaçlı da kullanılmaya başlamıştır.

Diğer bazı sporlarda olduğu gibi jeeple safari turlarının hangi mevsimde yapılacağının belirli bir planı ve sınırı yoktur başta da söylediğimiz gibi bu araçlar her mevsimsel koşulda yapılmak üzere üretilen araçlardır. Aynı zamanda bu araçlar birçok hava koşulunda deforme olmadan yol alabilirler.

Jeeple safari turlarının hangi mevsimde yapılacağı kişilerin beklentisine göre değişse de genel kullanım dönemini belirleyen en önemli faktör hava durumu ve hava durumlarının değişkenliğine karşı jeep araçlarının genelinde üst açıktır.

Korunma kasasının bulunmayışı jeep safari turlarına katılanları hem arazi unsuları olan çamur, kum, toz, su gibi etmenlere karşı korunaksız bırakır, hem de yağmur, kar ve şiddetli rüzgar gibi olumsuz hava şartlarına karşı da korunaksızlık oluşturur.

jeep safari turları hangi mevsimlerde yapılıyor?

Ülkemizde son yıllarda talebi artan jeep safari turları daha çok yaz mevsimi turizminin geliştiği alanlarda bilinir hale gelmişken kış mevsimi turizminin yapıldığı alanlarda da heyecan tutkunlarının görmeyi istedikleri bir aktivite olmaktadır.

Yaz mevsiminde yapılan jeeple safari turları bu etkinlik yüksek sezonunun görüldüğü zamanlardır hatta yağmur olmamasına rağmen katılımcılar ıslak ve çamurlu parkurlara son derece ilgi duymuşlardır. Uzun sürebilecek yaz tatillerine plaj turizmi dışında alternatif yollar arayan eğlence ve aktivite meraklıları son yıllarda jeep safari turlarına da ilgi duymaya başlamışlardır.

Aynı zamanda jeep safari turları kış mevsiminde tercihen karlı yüzeylerde de yapılmaya başlanmıştır. Kar yüzeyinde ulaşım sağlaması için özel olarak üretilen kar araçları bulunmaktadır fakat bu araçlar daha çok profesyonel kullanımlar içindir az üretim miktarları sebebi ile de ticari anlamda fazla tercih edilmemişlerdir fakat jeep araçlar birçok mevsim ve arazi şartına uyması sayesinde de karlı yüzeylerde ve kış mevsimlerinde de tercih edilir hale gelmişlerdir.

Kayak etkinliği yapan sporcular pist dışında gezinti yapmak için bu araçları kullandıkları gibi gezinti amaçlı da jeep safari turlarına katılmaya başlamışlardır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Kapadokya Jeep Safari
Next reading
Jeep Safari Giyimi