Paylaş

Jeep Kullanmak Hakkında

Jeep kullanmak; Jeep safari turlarında katılımcılar ehliyet sahibi olsa da olmasa da katılımcıların arazi araçlarını kullanmasına izin verilmez katılımcılar ancak arazi araçlarının arkasında bulunan oturma alanının olduğu kasalarda seyahat edebilirler.

Jeep safari turlarında ehliyet sahibi olup normal hayatında da araç kullananlar bazen kendi isteklerine göre ve sınırlılıkları olmadan jeep safarisi yapmak isteyebilirler. Bu durumlarda da bazı jeep safari turu kurumları araç kiralama yoluna gidebilirler. Kişinin sahip olduğu ehliyet kademesi bulunulan ülkede aracın kullanılmasında yasal engel oluşturmuyorsa araç kiralama yapılabilir.

Bu durumlarda araç kiralayan kişiler ekstra bir safari şoförüne gerek duymadan kendi parkurlarını oluşturabilir. Kendi beklentilerine göre farklı araçlar tercih edebilirler.

Jeep kullanmak için ehliyet şart mı?

Jeep kullanmak; Jeep arazi araçları her türlü arazi şartlarına göre hareket edebilen birçok mevsimsel koşuldan etkilenmeyen araçlardır. Yine de araçların izlediği güzergah ve arazi şartlarının zorluğu dolayısıyla ehliyet sahibi olmasına rağmen normal katılımcılar bu araçları kullanamazlar.

Jeep safari turlarında ehliyet sahibi olmasına rağmen katılımcıların araç kullanmasına izin verilmeyen birkaç sebep vardır.Bu sebepler:

Jeep kullanmak; Jeep safari turunda ehliyet sahibi olmasına rağmen katılımcıların aracı kullanmasına izin verilmemesinin ilk sebebi; kişilerin jeep araçlarının tekniğini ve dinamiğini bilmemesinden dolayı farklı çalışma koşulları olan araçları kontrol edememesi sonucu devrilmeler ve kazalar olabilir. Bu nedenle keyfi durumlar sebebiyle ehliyet sahibi olmasına rağmen katılımcıların jeep safari turlarında aracı kullanılmasına izin verilmez.

Jeep safari turunda ehliyet sahibi olmasına rağmen katılımcıların aracı kullanmasına izin verilmemesinin ikinci sebebi de; kişilerin bölgeyi ne kadar iyi tanırlarsa tanısınlar hem zamanlama olarak hem de rehberlik görevi olarak bu işi safari şoförleri kadar iyi yapamayıp araziyi tam anlamıyla gezdiremeyecek olmalarından kaynaklıdır. Arazi de yer alan doğal güzellik ve tarihi kalıntıları görmeyi amaçlayan katılımcılar deneyimsiz bir şoförle bekledikleri parkur zevkine kavuşamazlar.

Jeep kullanmak; Jeep safari turunda ehliyet sahibi olmasına ramen katılımcıların aracı kullanmasına izin verilmemesinin son sebebi ise ; kişilerin arazi jeolojik özelliklerini bilmemesi, yolların tehlikeli noktalarını deneyimlememesinden kaynaklı olası kazalar ve güvenlik sorunlara yol açabilmesi ihtimalidir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Adıyaman Yamaç Paraşütü
Next reading
Akyaka Dalış