Paylaş

İzmir Karaburun Dalış

Dünyada en fazla talep gören ekstrem sporların başında gelmekte olan dalış farklı derinliklerde deniz ve okyanusun güzelliklerini görmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Dalış amatör ve profesyonel sporcular tarafından sıkça tercih edilmekte olup yapılmaktadır. Dalış tüp yardımıyla gerçekleştirilir. Ekstrem bir su altı sporu olan dalış tüp, regülatör gibi ekipmanlarla çok daha derinlerde ve uzun süreli yapılabilirken bu sporun kökeni ise hiçbir ekipmanın kullanılmadığı serbest dalıştır. Siz de denizin altındaki güzellikleri görmek istiyorsanız ya da keşife çıkmak istiyorsanız eğitimini alıp dalış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dalış yapabilmek için nefes teknikleri ve yön bulma hakkında eğitim almanız gerekiyor. Dalış sığ sularda yapılmasına rağmen akıntı her zaman görülebilir. Bu nedenle de dalış yapmadan önce akıntıya nasıl karşı koyacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor. Serbest dalış paletli ve paletsiz olarak ikiye ayrılmaktadır ve bir ip yardımıyla serbest dalış gerçekleştirebilirsiniz. Serbest dalış ağırlıkla ve farklı derinliklerde de yapılabilir. Dalış sporu yılın her ayında yapılabilen bir spordur. Ancak yaz ve bahar ayları dalış yapmak için çok daha elverişlidir. İzmir Karaburun dalış için elverişlidir.

İzmir Karaburun Dalış

Tüplü dalış; dalış yapan sporcuların su altında nefes almalarını sağlayacak tüp yardımıyla yapılan dalış türüdür. Tüplü dalış yapmak isteyenlerin mutlaka eğitim alması gerekmektedir. Eğitimde birkaç metre ile başlayıp daha sonra 20 metreye kadar dalış gerçekleştirebilirsiniz. Hem serbest dalışta hem de tüplü dalışta kesinlikle eğitim almanız gerekiyor. Aksi takdirde dalış yapmak sizin için oldukça tehlikeli olabilir. Güvenli bir dalış gerçekleştirmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel sporcuların kullandığı dalış malzemelerinden kullanmalısınız. İzmir Karaburun dalış yapanların gözdesi haline gelmiştir ve sıkça tercih edilmektedir.

İzmir Karaburun Dalış 3

  • İzmir’ in şehir merkezine 100 km, Çeşme’ ye ise 46 km uzaklıkta bulunan yarımada dalış noktaları olarak her seviyedeki dalıcıya hitap etmektedir. Siz de Karaburun’ da birçok noktada dalışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Karaburun’ da Fener Burnu, Küçükada ve Büyükada’ da dalışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Fenerburnu temiz bir dip alanına sahip bir dalış noktasıdır. Dilerseniz kıyıdan yürüyerek de dalış yapabilirsiniz. 5 metreden 35 metreye kadar uzanan bir derinliği vardır. Birçok deniz canlısına dalış yaparken rastlayabilirsiniz.
  • Küçükada etrafında bir sürü dalış noktasını barındıran bir adadır. Daha çok ileri seviyedeki dalıcılara hitap etmektedir. Yapay resif amacı ile batırılmış olan 9 Eylül vapuru da Küçükada’ da bulunmaktadır.
  • Büyükada da Küçükada’ ya benzemektedir. Uzman dalıcılara hitap etmektedir. Büyükada’ nın çevresinde birçok parkur bulunmaktadır. İrem-Mete parkuru duvar dalışı adı verilen dalışı gerçekleştirebileceğiniz en iyi parkurlardan birisidir. Mürenler ve fok yuvalarına dalış yaparken sıkça rastlayabilirsiniz. Ada açık denize baktığı için sürprizlerle doludur. Harika bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz.

Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Ataşehir Yüzme Kursu 2022
Next reading
Turunç Koyu Dalış