Paylaş

Gaziantep Yamaç Paraşütü Keyfi

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin belki de en modern, tarihsel anlamda en geniş kapsama sahip ilidir Gaziantep. Eski uygarlıkların anavatanı Mezopotamya ile Akdeniz bölgesinin arasında adeta bir köprü görevi görmektedir. 6.222 km² lik alanı ile rakım olarak 1600 metredir. Yamaç paraşütü keyfini sonuna kadar çıkarmak isteyenler için rüzgarlı ve gayet elverişlidir. Akdeniz ve karasal iklimi ile yamaç paraşütü yapmak için neredeyse her mevsim uygun bir bölgedir. Ancak bölgede yaşanan aşırı sıcak ve aşırı soğuk çoğu zaman yamaç paraşütü keyfinin önüne geçmektedir. Tarihi ipek yolunun Gaziantep üzerinden geçmesi, bu ilin değerine değer katmaktadır. Yamaç paraşütü yapma adına şehre ziyarette bulunan ziyaretçilerin kesinlikle görmesi gereken ve bilmesi gereken bir yoldur. Gaziantep’e ziyarette bulunanlar eğer “tarihsel olarak da Gaziantep’i incelemek istiyorum,” gibi bir soru yöneltir ise muhakkak Zeugma müzesi, Gaziantep kalesi, Hamam müzesi ve Bakırcılar çarşısını ziyaret etmelidirler. Peki gelelim Gaziantep’te nerelerde yamaç paraşütü keyfi yapılabilir ?

  • Akçadağ ve Akçedağ Gaziantep’in incileri arasındadır. Keyifli vakit geçirmek isteyen, yamaç paraşütü keyifçilerinin muhakkak görmeleri gereken nacizane iki ilçedir.
  • Alaburun Tepesi yamaç paraşütü açısından oldukça elverişli bir tepe olarak Gaziantep i süslemektedir.
  • Annıyaslı Tepesi Gaziantep’in tepelerinden bir diğeridir. Yamaç paraşütü okullarının da kullandığı bir bölge olmakla beraber yamaç paraşütü keyfi sunmaktadır.
  • Arapdede Dağı keza bu extreme spor ve adrenalin tutkunları için başka bir alternatiftir.
  • Askerhöyüğü Tepesi yamaç paraşütü sevdalıları için bir diğer seçenektir.
  • Aydınburnu Tepesi genellikle amatör yamaç paraşütçülerinin kullandığı bir tepedir.

 

gaziantep yamaç paraşütü
gaziantep yamaç paraşütü

Gaziantep ilkbahar ve sonbahar arasında yamaç paraşütü tutkunlarını büyük ölçüde ağırlamaktadır. Ancak ilkbahar ve sonbahara nazaran yaz aylarında da büyük talep görmektedir. Yamaç paraşütü keyifçileri için hem harika bir turistlik gezi fırsatı hem de bol alternatifli yamaç paraşütü alanlarına sahiptir. Bir yamaç paraşütü düşkününün muhakkak gidip görmesi gereken iller arasında, listedeki adını ilk 5 e yazdırmalıdır. Kısacası Gaziantep yamaç paraşütü adına ciddi mesafeler kat etmiştir.

 

 

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
 Kocaeli yamaç paraşütü
Next reading
Batman Yamaç Paraşütü