Paylaş

ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ  EKSTREM TATİL DENEYİMİ

Ölüdeniz yamaç paraşütü aktivitesi Fethiye’ye gidince yapılması gereken aktivitelerin en başında gelmektedir. Türkiye’de yamaç paraşütü denilince akla gelen ilk yerdir. Bunun sonucu olarak  her yıl ortalama 200.000 kişi fethiye yamaç paraşütü aktivitesi yapmaktadır. Her geçen yıl yamaç paraşütü aktivitesine olan ilgi artmaktadır. Biz de Aktivitepark olarak yamaç paraşütü deneyimini sizlere tecrübeli pilot ekibiz ve aldığımız güvenlik önlemleriyle sizere sunuyoruz. Siz sadece manzaranın tadını çıkaracaksınız.

Ölüdeniz farklı tatil aktiviteleri yapmak isteyen turistler için gözde bir destinasyondur. Doğa, deniz ve tarihin kavuşum noktası gibidir. Ünlü bir ressamın tablosu gibi eşsiz bir manzaraya sahiptir. Ölüdeniz sadece eşsiz bir manzaradan ibaret değildir. Aynı gün içerisinde birbirinden farklı, eğlenceli tatil aktivitesi yapabilirsiniz. Örneğin sabah saatleri denize girip, öğle saatlerinde yamaç paraşütü yapıp, akşamüstü yine aynı manzaraya karşı muazzam bir gün batımı seyredebilirsiniz. Ekstrem, alternatif tatil aktiviteleri listesi oldukça geniş bir yelpazeye sahip olsa da en popüleri elbette Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yapmaktır.

Ölüdeniz, ülkemizin doğası ve deniziyle ünlü şehri Muğla’nın yine saymakla bitmeyecek güzelliklere sahip ilçesi Fethiye denilince akla gelen ilk görüntüdür. Peki siz de mavi ve yeşilin buluştuğu bir manzarada 45 dakika süren ama ömür boyu unutmayacağınız bir anı yaşamak ister misiniz?  Uçuş boyunca pilotunuz sizin geniş  açılı video ve fotoğraflarınızı çekecek. Yamaç paraşütü deneyimizi sevdiklerinizle paylaşacaksınız. Ölüdenizde yamaç paraşütü yapabilmek için Aktivitepark ile iletişime geçin. Ardından uçuş saatinden önce firmamızla Babadağ’ın sedir ormanları arasından yolculuğa çıkacaksınız. Pistlerin durumuna göre pistlerimiz 1200, 1700,1800 ve Babadağ’ın zirvesinde yer alan 1960 metre yükseklikten yamaç paraşütünü deneyimleyeceksiniz.

Ölüdeniz’de yamaç paraşütüne yabancı olan, merak eden ancak yapmaktan çekinenler elbette vardır. Belki de yükseklikten korkuyorsunuz. Ancak hayat korkuların arkasına sığınılmayacak kadar kısa. Gerekli tedbir ve önlemler dahilinde unutulmaz bir anı yaşamanınsa değeri paha biçilemez. Peki, nedir bu yamaç paraşütü, tandem atlayış, paraşüt nasıl bir ekipmandan ve güvenlik sisteminden oluşur, bir atlayış süreci nasıldır, herkes yapabilir mi gibi aklınızdan geçen tüm soruların cevap bulması için yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.Fethiye Yamaç Paraşütü Rezervasyonu için tıklayın.

Yamaç paraşütü nedir?

Yamaç paraşütü tamamıyla rüzgarın yönetiminde gerçekleştirilen bir spordur. Yamaç bir alandan hız kazanarak atlayış yaparsınız ve sırada özgürce gökyüzünde süzülmek vardır. İlk olarak 1980’li yıllarda yapılmıştır. Yamaç paraşütü en hafif hava araçları içerinde yer almaktadır. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen hava sporudur. Türkiye’de yamaç paraşütü ile en yüksek 4000 metre üzeri irtifalara çıkılmıştır. Mesafe olarak 100-350 km arası hareket etmek mümkündür. Türkiye’de yamaç paraşütü ile yapılan mesafe rekoru ise 346.1 kilometredir. Bu rekor milli yamaç paraşütçü Dora göksal’a aittir.

 

Tandem atlayış nedir?

fethiye yamaç paraşütü

 

İki kişilik atlayıştır. Çıkış noktası atlayış tecrübesi yüksek bir eğitmen pilotun, yolcusu ile uçuş yapmasıdır. Tecrübeli eğitmen ve yeni öğrenenlerin uçuşlarında olası aksiliklerin en aza indirgendiği keşfedilmiş ve bir öğretim şekli olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde yamaç paraşütünü deneyimlemek isteyenler için güvenilir bir uçuş imkanı sağlar.

Yamaç paraşütü ekipmanları nelerden oluşur?

 Yamaç paraşütü, 4 temel parçadan oluşmaktır. Bu parçalar.; kanat, askı ipleri, taşıyıcı kolonlar ve harnestir. Pilotun güvenli bir uçuş gerçekleştirmesi ve meteorolojik verileri anlık alması için yardımcı ekipmanları vardır. GPS cihazı, telsiz, variometre, manyetik pusula, rüzgar ölçer, kask önemli yamaç paraşütü ekipmanlarıdır. Her uçuşta olası riskleri en aza indirmek adına yedek paraşüt bulundurulması zorunludur.

Yamaç paraşütü yaparken nelere dikkat etmelisiniz ?

Yamaç paraşütü; 7’den 70’e herkesin hayatında bir kez deneyimlemek istediği bir aktivite. Yamaç paraşütünü sağlık durumu elverişli herkes yapabilir. Ancak kalp rahatsızlığı, astım gibi kronik hastalıkları olanların, hamilelerin ve 105 kg üzerinde olan kişilerin yamaç paraşütü ile uçması önerilmez. Ayrıca 16 yaşından küçüklerin yamaç paraşütü yapabilmeleri için ailelerinden izin alması gerekmektedir. Uçuş esnasında pilotunuzun talimatlarına kesinlikle uymalısınız. Spor ayakkabı giymeniz kalkış ve iniş esnasında ayaklarınızı koruyacaktır. Güneş gözlüğü takmanız tavsiye edilir. Güneşten ve rüzgardan gözlerinizi koruyabilirsiniz. Bu sayede manzaranın keyfini daha konforlu çıkarabilirsiniz.

Ölüdeniz yamaç paraşütü hangi mevsimlerde yapılır?

Ölüdeniz’de yamaç paraşütü ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz bir aktivite. Kış aylarında da açık havalarda da yamaç paraşütü seferleri olsa da diğer mevsimler kadar sık olmamaktadır. Genellikle paraşüt pilotları ve yamaç paraşütü sporuyla ilgilenenler sakin olan kış aylarında uçuş sayılarını arttırıp pratik yapmaktadır.

Ölüdeniz  yamaç paraşütü aktivitesi nasıl yapılır ?

Ölüdeniz yamaç paraşütü yapmak için Aktivitepark yani bizlerle iletişime geçmelisiniz. Size firmamız tarafından verilen bilgileri dikkatle dinlemesiniz. Uçuştan önce belirtilen toplanma yerine tam saatinde gitmeye özen gösteriniz. Çünkü hava ve saatle ilgili faktörlerin değişkenliğini unutmamalıyız, ve uçuşu kaçırmak istemeyiz. Servislerle Babadağ’a doğru yola çıkılır.  Yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Piste ulaştığınızda pilotunuz tarafından size bilgilendirme yapılır. Uçuş ekipmanlarını giyip pistte heyecanlı bir bekleyişe başlarsınız. Ardından işte o an gelir. Uçuş için şartlar elverişlidir ve izin verilmiştir. Şimdi ufak bir koşu ve ardından kuşlar gibi uçma vakti. Uçuş esnasından uçuş güvenliğini tehdit edecek davranışlardan kaçının ve pilotun direktiflerine uyum sağlayın. Şartlar elverişli olursa pilotunuzla birlikte spiral, wingover gibi akrobasi hareketleri yapabilirsiniz. Tabii ki ben daha sakin manzara izleyerek bir uçuş geçirmek istiyorum derseniz, size kalmış. Ancak ufak akrobasi hareketleri ile yamaç paraşütüne olan hayranlığınız daha da artacaktır. Keyifli bir uçuşun ardından Belcekız Plajı’ndaki piste iniş yapacaksınız. Sıcak bir günün keyifli bir yamaç paraşütünün ardından, denize girip plajda vakit geçirebilirsiniz.

Hava sporları bir virüs gibidir. Kanınıza işledi mi artık vakit çok sizi ele geçirir. Tüm hücrelerinizle kuşlar gibi özgürce gökyüzünde süzülmek ve tekrar süzülmek isteyeceksiniz. Çünkü aslında dünyanın ne kadar güzel olduğunu anlamak için belki de biraz yukarıdan bakmak gerekiyordur. Hayatınızda zamanının görecelik kavramını kaybettiğiniz anlar vardır ya işte yamaç paraşütü yaparken tam da böyle olur. Kendinizi doğanın renklerini seyre dalmış bir şekilde bulurken, bir yandan adrenalin duygusunu doruklarda hissedeceksiniz. Ve tüm yine dediğimiz gibi yere ayak bastığınızda bir kez daha bu duyguyu yaşamak, tekrar gökyüzünde olmak isteyeceksiniz. Yamaç paraşütü, kelimelerle ifade etmesi güç farklı bir deneyim. Siz de unutulmaz bir tatil aktivitesi yaşamak istiyorsanız, siz de Ölüdeniz’ de yamaç paraşütü yapmalısınız. Biz size sadece bir turizm aktivitesi değil, eşsiz bir deneyim yaşatacağız. Kuşlar gibi özgürce uçmak istiyorsanız bize ulaşabilir, en yakındaki yamaç paraşütü seferimizde tandem atlayış yapabilirsiniz.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
DERİNCE İZMİT DALIŞ
Next reading
Antalya Yamaç Paraşütü 1