Paylaş

Erzurum Yamaç Paraşütü

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum, ülkemiz adına önemli bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Dünya çapında kış sporlarının, kış aktivitelerinin düzenlenmesinde Türkiye’de en çok tercih edilen ilimiz Erzurum’dur. Millet olarak Erzurum’u kışı bitmeyen yazı gelmeyen memleket olarak genel bir ifade ile tanımlamayanımız yoktur herhalde. Erzurum kalesi, Bakırcı camii, palandöken dağı gibi birçok tarihi ve etnik unsuru bünyesinde barındıran Erzurum ziyaretçilerine tarihsel ve görsel anlamda bir şölen sunmaktadır. Erzurum’da kış sporları olduğu gibi yamaç paraşütü keyfide yapmak mümkündür. Peki nasıl yapılır bu yamaç paraşütü keyfi ? Her şeyden önce yamaç paraşütü yapılabilecek bir lokasyona gitmek gerekmektedir. Erzurum yamaç paraşütü keyfi için ülkemizde yapılması ideal illerimizden bir tanesidir. Peki,” Erzurum’un neresinde yamaç paraşütü yapabilirim,” gibi bir soruyla karşılaştığımızda cevabı hem tarihsel hem de çok basitti.

  • Palandöken dağında uzman yamaç paraşütü ekibi ile Erzurum’un eşsiz manzarasına tanıklık edip yamaç paraşütü keyfi yapabilirsiniz.
  • Karayazı ilçesinde yamaç paraşütü yapmak Erzurum’un en yüksek bölgesinden yamaç paraşütü keyfi yapmak anlamına gelmektedir.
  • Tekyazı ilçesi de keza diğer ilçelere göre yamaç paraşütü keyfi yapmak açısından uygun ve elverişli bir bölgedir.
  • Çat ilçesinde ise 1.383 km² alanda ve 1.961 m (6.433 ft) yükseklikte eşsiz bir manzara eşliğinde yamaç paraşütü keyfi yapmak mümkündür.
  • Son olarak ise Erzurum Şenkaya ilçesinde 0 noktasından yaklaşık 1850 metre yükseklikle yamaç paraşütü keyfi yapmak mümkündür.

Erzurum yamaç paraşütü keyfi yapmak için gidilmesi gereken yerlerin ardından, “nasıl yamaç paraşütü yapacağım,” sorusuna da cevap olarak bazı maddeleri sıralamamız gerekiyor. Bunlar hem hayati hem de ciddi önem arz ediyor.

  • Herhangi bir motorlu hava taşıtına ihtiyacınız yoktur. Kas gücü ve rüzgar kafi.
  • Eğer hiç yapmamışsanız mutlaka bir profesyonelden yardım almayı deneyin.
  • Yalnızca hava durumunun elverişli olduğu zamanlarda yapılmalıdır.
  • Yamaç paraşütü keyfi yaparken uçuş esnasında muhakkak ilk yadım çantanızı yanınızdan eksik etmemelisiniz. Olası bir sağlık problemine karşı önem arz etmektedir.

(Erzurum Palandöken Dağı)


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Aydın Rafting
Next reading
Trabzon Camping