Paylaş

En çok hangi şehirlerde kamp yapılıyor?

Kamp etkinliğinin güzel geçmesi için ilk kriter doğru yer seçimi ve doğru zamanlamadır doğa tatili yapılacak şehirler, şehrin merkezi ile ilgili değil şehrin bulundurduğu tarihi ve doğal güzellikler ile ilgilidir.

Kamp etkinliği çadırda etrafında vakit geçirmek dışında birçok farklı aktiviteye de imkan sağlar. Bu imkanlar belirli sporlarla ilişkilendirilir. Şehirlerde bulunan etkinlik ve güzellik imkanları da kamp turizminin gelişmesini sağlar.

Doğa tatil etkinliğinin yanında yüzme de yapmak isteyen kampseverler denizin olduğu veya yüzmeye elverişli göllerin olduğu bölgelerde yoğunlaşır. Bu şehirler genel olarak Ege ve Akdeniz’e kıyısı olan şehirlerdir. Ege Bölgesi’nde yer alan şehirler eşsiz koylara sahiptir. Akdeniz şehirleri de daha çok plajları ile ünlenen şehirlerdendir.

Yüzme dışında yapılan bir diğer su etkinliği raftingtir. Rafting yapmak isteyen kampseverler ilkbahar aylarında rafting sezonunun açılmasıyla Karadeniz şehirlerine akın ederler. Karadeniz’in Rize ve Artvin şehirlerinde bulunan debisi yüksek akarsular rafting yapma ve dinlenme imkanını birleştirir.

Doğal güzellikleri keşfetme amaçlı yapılan doğa tatilleri yine Karadeniz’de yoğunlaşmıştır. Karadeniz’de gölleri yoğun olarak bulunduğu ormanlar arasında tatil yapmak isteyenler Batı Karadeniz şehirlerine özellikle Bolu’yu tercih ederler. Karadeniz’in yüksek yaylalarının olduğu şehirler doğal güzellikler ve kültürel faaliyetler sebebiyle kampseverlerin ilgisini çeken yerler arasındadır. Bu alanlar özellikle yaz aylarında fazlasıyla ziyaret edilen turistik bölgelerdir..

Doğa tatilinin son hizmet ettiği alan ise tarihi güzelliklerdir hem dini hem siyasi birçok tarihi yapının bulunduğu ülkemizde birçok şehir dinlenme alanı için uygundur bu şehirler ülkenin birçok alanına eşit olarak yayılmıştır.

Nüfusun fazla olduğu şehirlerimizin yakınlarındaki doğal alanlar tatil etkinliklerinin yoğunlaştığı alanlardır. İstanbul’dan etkilenen Tekirdağ, Kırklareli ve Sakarya şehirleri de doğa tatili için uygun şehirlerdir. Festivaller de konaklama için önemli tatil alanlarıdır. Marmara Bölgesi’nde Çanakkale ve Balıkesir şehirleri doğa tatilleri için uygundur.

Genel olarak kamp ile özdeşleşen şehirler gerek doğal gerek tarihi gerek kültürel faktörlerden dolayı şu şehirlerdir :

Karadeniz Bölgesi’nde Bolu, Artvin, Rize, Trabzon
Marmara Bölgesi’nde  Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ
Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ve Isparta
Ege Bölgesi’nde Aydın ve Muğla
Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise Kars ve Erzurum

önemli dinlenme alanı şehirleridir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Kamp Alanına Evcil Hayvanımı Getirebilir Miyim?
Next reading
Yalova Camping 2021