Paylaş

Çorum Rafting

Rafting en az 4 en fazla 12 kişiyle raft adı verilen şişmo botlarda kürek çekilerek yapılan bir su sporudur. Takım halinde yapılan rafting tam bir koordine olmanız gereken spordur. Aksi takdirde bir kişinin hatası bile botun devrilmesine ve istenmeyen kazalara neden olabilir. Rafting yapmanız için aylarca eğitim alıp uğraşmanıza gerek yok, yanınızda profesyonel bi eğitmen ile de rafting yapabilirsiniz. Rehberin rafting yapılacak akarsu yatağını iyi bilmesi şarttır. Rehber kayalıklara veya ağaç kütükleri gibi doğal engellere çarpıp kaza yapmamanız için takımı yönlendirir. Çorum rafting yapmak için oldukça elverişli bir bölgedir. Rafting yapmak isteyenler genelde debinin en yüksek olduğu bahar aylarını tercih ederler. Rafting sezonu ilkbaharda başlayıp sonbaharda biter. Akarsunun akış hızına göre parkurlara 1 ile 6 rakamları arasında bir değer verilir. 1 değeri acemilerin de kolaylıkla rafting yapabilecekleri bir değerdir. Profesyonel raftingçiler ise genelde 5. veya 6. zorluk deecesindeki parkurlarda rafting yapmayı tercih ederler. Siz de zor parkurlarda yanınızda profesyonel sporcu eşliğinde rafting yapabilirsiniz.

Çorum’ da İncesu Kanyonu rafting yapmaya oldukça elverişlidir. Çorum’a 70 kilometre uzaklıkta bulunan İncesu Kanyonu, tarihi ve doğal güzellikleri ile bölgenin önemli mekanları arasında yer alıyor ve ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. İncesu Kanyonu’ na gidenler, Çekerek Irmağı’nın sakin suyunda gezip, ırmak yatağından 1.5 metre yükseklikteki Kybele kabartmalarını da görebilme imkanını yakalıyor. Çorum’un Ortaköy ilçesi İncesu köyünde yer alan yaklaşık olarak 13 kilometre uzunluğundaki İncesu Kanyonu’nun bir girişi ve  bir çıkışı bulunuyor. Her iki yamacı da 200-300 metrelik sarp kayalıklarla çevrili kanyon, rafting ve doğa sporları için oldukça elverişli.

Tarih boyunca 8 medeniyete ev sahipliği yapan Çorum İncesu Kanyonu’ na sizleri de rafting yapmak için bekliyoruz. Sizler de Çorum rafting keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Çorum’ da rafting yapmak harika manzaralara tanık olmanızı sağlar.
  • Oldukça uzun olan parkurda yanınızda porfesyonel bir rehber ile rafting yapabilirsiniz. Dilerseniz kendi aranızda takım arkadaşlarınızla da rafting yapabilirsiniz.
  • Kybele kabartmalarını görme şansını elde edersiniz.
  • Parkur rafting yapmak için oldukça elverişlidir. Tehlikesiz bir şekilde sakin sularda gezerek çok kolay şekilde rafting yapabilirsiniz.
  • Tarihi ve doğal güzellikler eşliğinde Çorum’ un muhteşem tabiat manzarasına tanık olabilirsiniz.

Sizleri de Çorum rafting keyfini çıkarmak için İncesu Kanyonu’ na bekliyoruz.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Düzce Camping
Next reading
Osmaniye Yamaç Paraşütü