Paylaş

CMAS ne demek  ?  CMAS nedir ?

CMAS , Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfedarasyonu’nun kısaktmasıdır. Gerçek ismiyle Confederation Mondiale des Actives Subaquatiques olan CMAS sualtı aktivitelerini, eğitimlerini, organizasyonlarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan, birçok sualtı kurumunun, gruplarının ve takımlarıı birleştirir. Merkezi Monako’dur. 1959 yılında kurulmuştur.

1959 yılına kurulan CMAS ilk olarak 15 farklı ülkeden gelen katılımcılarn toplantısı sırasında oluşmuştur. Bu toplantıda üye ülkelerin federasyonlarına ve bu federasyonlardan eğitim alan kişilere dalış kurallarını öğretmek, eğitim ve dalış için ortak bir standart yakalamak vardır. Aynı standartta eğitim veren kurumların sertifikaları da diğer ülkelerde kabul görür. . 100’e yakın ülkenin sualtı konfedarasyonları CMAS çatısı altında birleşir.

CMAS’ın şuan ki lideri Achilie Ferrero’dur. CMAS’ınn günümüzdeki merkezi ise Roma, İtalya’dır. CMAS resmi bir kurum değildir. Sualtı sporlarıyla ilgilenenlere yönelik gönüllü bir konfederasyondur. Açmış olduğu eğitim kursları bir diğer sualtı organizasyonu ve eğitim kurumu olan fakat ticari kimliğe sahip PADI’ye göre daha zor ve uzun sürelidir.

CMAS kursları sadece pratik eğitimlerden oluşmaz. CMAS kurslarında teorik derslerde vardır. Bu dersler fizik, anatomi, teknoloji gibi farklı ders müfredatları içerir. Kapsamı çok geniştir.

Türkiye Sualtı Federasyonu tarafından verilen kurslar ve sertifikalar Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu ile eşdeğerdir. Türkiye Sualtı Federasyou bir diğer sualtı kurumu olan PADI’yi günümüzde kabul etmez ve bu kuruma bağlı kişilerin lisanlarını yok sayar. Bu sporculardan CMAS belgesi istenir.

CMAS dalgıçlık ve dalgıç eğitmenliği kademeleri  tek yıldızlı dalgıç, çift yıldızlı dalgıç, üç yıldızlı usta dalgıç ve tek yıldızlı eğitmen, çift yıldızlı eğitmen, üç yıldızlı usta eğitmen kademeleridir.

 

CMAS ne demek CMAS nedir ?
CMAS ne demek CMAS nedir ?

Dalış sporunun keyifli bir etkinlik olmasını sağlanması, eğitimlerin gerçek bir disiplinle yapılması ve dalış güvenliklerinin üst seviyeye çıkarılması gibi prensipleri olan CMAS  dünyadaki en geçerli sualtı sporları kurumudur.

PADI bir ticaret kurumu olması sebebiyle dünya üzerinde birçok sualtı federasyonu ve dalış eğitimi almak isteyen sporcular CMAS’ı tercih ederler. CMAS sertifikaları ve eğitimleri çok daha ekonomiktir.

CMAS kurumlarından ve bağlı federasyonlarından alınan bröveler bağlı ülkelerde de geçerli olduğundan bu ülkelerin denizlerinde bu bröveyi kullanarak dalış yapabilirsiniz.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
ABD Savaş Uçağı Batığı Dalışı
Next reading
Akvaryum Koyu Dalış 2