Paylaş

Büyük Ada Dalış 

Dünyada en fazla talep gören ekstrem sporların başında gelmekte olan dalış farklı derinliklerde deniz ve okyanusun güzelliklerini görmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Dalış amatör ve profesyonel sporcular tarafından sıkça tercih edilmekte olup yapılmaktadır. Dalış tüp yardımıyla gerçekleştirilir. Ekstrem bir su altı sporu olan dalış tüp, regülatör gibi ekipmanlarla çok daha derinlerde ve uzun süreli yapılabilirken bu sporun kökeni ise hiçbir ekipmanın kullanılmadığı serbest dalıştır. Siz de denizin altındaki güzellikleri görmek istiyorsanız ya da keşife çıkmak istiyorsanız eğitimini alıp dalış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dalış yapabilmek için nefes teknikleri ve yön bulma hakkında eğitim almanız gerekiyor. Dalış sığ sularda yapılmasına rağmen akıntı her zaman görülebilir. Bu nedenle de dalış yapmadan önce akıntıya nasıl karşı koyacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor. Serbest dalış paletli ve paletsiz olarak ikiye ayrılmaktadır ve bir ip yardımıyla serbest dalış gerçekleştirebilirsiniz. Serbest dalış ağırlıkla ve farklı derinliklerde de yapılabilir. Dalış sporu yılın her ayında yapılabilen bir spordur. Ancak yaz ve bahar ayları dalış yapmak için çok daha elverişlidir. Büyük Ada dalış için elverişlidir.

Tüplü dalış; dalış yapan sporcuların su altında nefes almalarını sağlayacak tüp yardımıyla yapılan dalış türüdür. Tüplü dalış yapmak isteyenlerin mutlaka eğitim alması gerekmektedir. Eğitimde birkaç metre ile başlayıp daha sonra 20 metreye kadar dalış gerçekleştirebilirsiniz. Hem serbest dalışta hem de tüplü dalışta kesinlikle eğitim almanız gerekiyor. Aksi takdirde dalış yapmak sizin için oldukça tehlikeli olabilir. Güvenli bir dalış gerçekleştirmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel sporcuların kullandığı dalış malzemelerinden kullanmalısınız. Büyük Ada dalış yapanların gözdesi haline gelmiştir ve sıkça tercih edilmektedir.

Büyük Ada Dalış

  • Büyük Ada ismini batısında bulunan başka bir adadan büyük olduğu sebebiyle almıştır. Halk arasında Keçi Adası olarak da anılmaktadır.
  • Adanın çevresinde 8 farklı dalış noktası bulunmaktadır. Dalış noktaları oldukça fazladır ve her seviyedeki dalıcıya hitap etmektedir.
  • Dalış sırasında size mürenler, orfozlar, sargozlar, eşkinalar ve lapinler eşlik eder. Deniz tavşanlarını, deniz yıldızlarını, birçok kabuklu deniz canlılarını, deniz lalelerini görebilirsiniz. Büyük Ada dalış yapmak için muhteşem bir yerdir.
  • Dalış sırasında eskiden kalma amfora kırıklarına ve kocaman çapalara da rastlayabilirsiniz.
  • Büyük Ada dalışlarda zengin faunası ile dalış yapmanız için sizleri bekliyor. Birçok canlı türüne ev sahipliği yapan adada çok güzel dalış deneyimi yaşayabilirsiniz.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Bebek Kayalıkları Dalış
Next reading
Bozcaada Dalış