Paylaş

Bursa Jeep Safari Hakkında

Bursa jeep safari; Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olmasının yanı sıra gerek tarihi yapıları, gerek doğal güzellikleri gerekse de pek ana güzergahın kesişim noktası olması hasebiyle, ulaşımın çok kolay olduğu, oldukça ilgi çekici şehirlerimizden birisidir.

Bursa, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmasından dolayı köklü bi tarihi mirası günümüze taşımaktadır. Yılın her mevsiminde tarihi ve doğal güzellikleri görmek isteyen ziyaretçilerim en çok rağbet ettikleri yerler; Kervansaraylar, yüzlerce yıllık camiler, hanlar (Koza Han bunlardan birisdir), hamamlar, tarihi köyler (Cumalıkızık) ve tarihi dokusuyla sokaklar, ilk akla gelen güzelliklerdendir. Bursa, 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasına göre Dünya çapında 28. sıraya yerleşirken Türkiye sıralamasında da zirveye çıkarak 1. olmuştur.

Tarihi ve kültürel zenginliklerini saymakla bitiremeyeceğimiz Bursa’nın doğası da ziyaretçilerini büyülemektedir. Arkasında Uludağ, önünde Marmara iler birlikte, verimli ovaları, şifalı termal kaynakları ve eşsiz gölleriyle de sadece tarihsel dokusuyla değil doğal güzellikleriyle de turist çekmektedir. Sanayii’de oldukça gelişmiş olan Bursa’da turizm, önemli bir gelir kalemidir Bursa, saymakla bitmeyen güzellikleri ve tarihi mirası dolayısıyla, 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilirken, 2014’te ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

Bursa Jeep Safari Turu

 

Bursa Uludağ’ın eteklerinde olduğundan dolayı, gerek Uludağa araçla tırmanış fırsatı sunması, gerekse çok sayıda doğal gölün olması açısından, jeep ile safari yapabilmek için avantajlı bir şehirdir. Bursa Jeep Safari turu imkanı sunan özel firmaların günlük gezi proğramı yaklaşık olarak şu şekildedir:

  • Sabah saat 10:00’da Fomara Meydanındaki Garanti Bankası’nın arkasında tur için start
  • Takiben Uludağ’ın Güney yamacında bulunan ve Bursa’ya 13 km mesafedeki, şelalesi ve kanyonuyla ünlü Kestel Alaçam Köyü’ne devam
  • Ardından, Alaçam köyünde bulunan köy kahvehanesinde kahvaltı yapmak ve çay içmek isteyenlerin, yanlarında getirdikleri yiyecekleri tüketebilecekleri bir mola
  • Moladan sonra heyecan artmaya başlamaktadır, zira hedef Uludağ zirvesi ve göller bölgesidir. Bu bölüm bir çok safari turuna göre daha heyecen vericidir çünkü, yaklaşık 2500 metre yüksekliğe arazi araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.
  • Rotanın bu bölümünde Fotoğrafçıları ve kar tutkunlarını mutlu edecek, birbirinden güzel ve doğa harikası olan; Karagöl, Kilimli Göl, Buzlu Göl ve Aynalı Göle ulaşınca hava oldukça Burada yazın en sıcak zamanlarında bile kar görmek mümkündür.
  • Ardından Öğle yemeği için dönülen Alaçam Köyü’nde, yemek sonrası, Alaçam şelalesi ve Kürekli Dere şelalesi ziyareti yapılarak, tarihi reçel imalathanesi gezilip Bursa Jeep Safari turu sona ermektedir.

Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
ATV Kullanmak
Next reading
Akdenizin Misafir Uçakları