Paylaş

Bozcaada Dalış

Bozcaada dalış turu

Çanakkale sınırları içerisinde bulunan bir ada ilçesi olan Bozcaada’nın nüfusu yaklaşıl 2.500-3000 civarındadır. Bu sayı yaz mevsimi ve resmi tatillerde 10.000 civarına kadar çıkmaktadır. Adanın nüfusu son yıllarda büyük şehirlerdeki karmaşadan kaçarak yeni bir yaşam kurmak isteyen insanlar sayesinde artmaya başlamıştır. Bozcaada’da 500 yılı aşkın süredir Rumlarla Türkler bir arada yaşamış olsa da günümüzde burada yerleşik olarak yaşayan Rum nüfusu oldukça azalmıştır. Bozcaada İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlere yakınlığı ve doğal güzellikleriyle öne çıkmış, ülkemizde son yıllarda tatil denilince akla ilk gelen tatil mekanlarından biri olmuştur. Bozcaada’nın karayla tek bağlantısı Ezine’nin bir beldesi olan ve Bozcaada’ya 6 km mesafedeki Geyikli’den hareket eden feribotlar ile sağlanmaktadır. Bozcaada, daha çok deniz turizmi ile öne çıksa da, bağcılık ve şarap üretimi de adanın ilgi çeken turistik ve kültürel bir ögesidir. Bozcaada’nın büyük bir alanı üzüm bağlarıyla kaplı olup adada birçok şarap fabrikası bulunmaktadır.

Bozcaada Çanakkale Boğazı’nın tam olarak çıkış kısmında konumlanmış olmasından dolayı, tarihin her döneminde coğrafi açıdan stratejik bir öneme sahip olmuştur. Bu yüzden, Bozcaada tarih boyunca çeşitli uygarlıkların himayesi altında bulunmuş, birçok farklı isimle anılmıştır. Günümüzde yabancılar tarafından halen Tenedos olarak anılsa da, 16. yüzyılda Piri Reis’in haritalarında ilk kez Bozcaada olarak yer etmiş ve o dönemden itibaren hep bugünkü adıyla anılmıştır. İklim koşulları açısından bakıldığında, Bozcaada’da her mevsim gezilebilmek mümkün olsa da aralık ve ocak aylarının yağışlı olmasından dolayı diğer on ay boyunca gidilmesi önerilmektedir.  Bunun yanında kış aylarında adadaki tesislerin bazılarının kapalı olması söz konusu olduğundan, Bozcaada’yı tam anlamıyla keşfedebilmek için deniz turizminin revaçta olduğu yaz dönemlerinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Bozcaada Dalış Turu

Bozcaada sualtındaki canlı zenginliği ve su temizliği açısından Ege Denizi’nin önemli bir dalış noktasıdır.  Derinliğin ortalama 12-35 metre civarında olmasından dolayı özellikle ilk defa dalış yapacaklar için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bozcaada dalış noktaları adanın çevresi boyunca 7-8 tane farklı bölgede bulunmaktadır. Bozcaada dalış açısından değerlendirildiğinde, farklı yönlerden esen rüzgarlarda bile dalış için müsait olan birçok kuytu bölgenin bulunabilmesi ve deniz suyunun temizliğinden dolayı çok avantajlıdır. Bozcaada dalış noktalarında görüş mesafesi zaman zaman 40 ila 60 metreye kadar çıkarken; ahtapot, renkli deniz tavşanı, renkli sünger ve şakayıklar, çeşitli deniz kabukluları, karagöz, lagos ve orfoz gibi birçok deniz canlısını görmek mümkündür. Bozcaada dalış turu kapsamında aktivitepark’ı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bozcaada Dalış Turu aktivitepark  08505626519


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Büyük Ada Dalış
Next reading
Fethiye Afkule Dalış