Paylaş

Bir Tüp ile Su Altında Kalmak

Bir tüp ile su altında kalınan süre tüpün hacmine ve kullanım ölçüsüne göre değişir. Tüpler içinde tutabildiği hava miktarı, kullanım şekli, kullanım sıklığı, nefes egzersizlerin sağladığı avantajlar gibi birçok farklı durumun getirdiği etkenlerle su altında kalma süresini belirler.

Aletli dalış tüpleri içerisinde sadece oksijen barındırmaz. Kişinin nefes alıp verirken ihtiyaç duyduğu birçok gazı barındırır ve basınç ayarlaması yapar. Aynı tür ve hacimdeki tüpü kullanan iki kişinin ikisi de aynı süre boyunca su altında kalamayabilir. Bunun sebebi değişen nefes alışverişlerdir.

Tüp ile su altında; Dalış esnasında vücut fonksiyonlarının en çok kullanıldığı alan hareket ve nefes temposudur. Kişiler su altındayken her zaman aynı nefes ve hareket temposunda olmalıdır. Ani değişen ve sık iniş çıkış yakalayan vücut ritme tüp kullanımını da olumsuz etkileyecektir.

Kişinin nefes temposuyla beraber tüpün içindeki kalan hava ve dolayısıyla su altında kalış zamanı da değişecektir. Başta da söylediğimiz gibi aynı hacme sahip iki farklı tüpü kullanan kişinin nefes durumlarına göre su altında kalacakları zaman da değişecektir.

Nefes Alıp verme tekniği ;

Nefes alışverişin yanında basınç faktörü de oldukça önemlidir. Çünkü tüplerin içindeki hava miktarı derinlik ve basınca göre değişecektir. Aynı yolu giden iki araba motorun zorlanmasına bağlı olarak farklı yakıtlar yakarlar. Kişilerin değiştirecekleri derinlik seviyesi de farklı hava hacminin kaybolmasına neden olur.

Bir dalgıç ne kadar derine dalarsa tüpü o kadar hızlı bitecektir. Su seviyesine yaklaştıkça tüpün hava kaybetme hızı da düşecektir. Bu nedenle tüp seçiminde dalışın yapılacağı derinlik analizi de iyi yapılmalıdır.

Standart bir tüp ile nefes egzersizleri yapmış nefes ve hareket temposunu iyi ayarlamış ve yüzeye daha yakın dalış yapan bir dalgıç tam tersi durumundaki; nefes temposu yakalayamayan daha derin seviyelere dalmış dalgıça göre daha fazla yetecektir.

Tüp ile su altında; Dalış tüpleri kullanım alanlarına göre aleminyum ya da plastik olabilir. Plastik dalış tüpleri hem tavsiye edilmez hem de tercih edilmez. Bu plastik tüpler kısa süreli ve amatör dalışçılar için idealdir. Tüp çeşitleri arasında en çok kullanılan 121 lik aleminyum tüplerdir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Bodrum Büyük Resif Dalış
Next reading
Barakuda’da dalış