Paylaş

Besmi Adası Dalış

Dünyada en fazla talep gören ekstrem sporların başında gelmekte olan dalış farklı derinliklerde deniz ve okyanusun güzelliklerini görmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Dalış amatör ve profesyonel sporcular tarafından sıkça tercih edilmekte olup yapılmaktadır. Dalış tüp yardımıyla gerçekleştirilir. Ekstrem bir su altı sporu olan dalış tüp, regülatör gibi ekipmanlarla çok daha derinlerde ve uzun süreli yapılabilirken bu sporun kökeni ise hiçbir ekipmanın kullanılmadığı serbest dalıştır. Siz de denizin altındaki güzellikleri görmek istiyorsanız ya da keşife çıkmak istiyorsanız eğitimini alıp dalış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dalış yapabilmek için nefes teknikleri ve yön bulma hakkında eğitim almanız gerekiyor. Besmi Adası Dalış sığ sularda yapılmasına rağmen akıntı her zaman görülebilir. Bu nedenle de dalış yapmadan önce akıntıya nasıl karşı koyacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor. Serbest dalış paletli ve paletsiz olarak ikiye ayrılmaktadır ve bir ip yardımıyla serbest dalış gerçekleştirebilirsiniz. Serbest dalış ağırlıkla ve farklı derinliklerde de yapılabilir. Dalış sporu yılın her ayında yapılabilen bir spordur. Ancak yaz ve bahar ayları dalış yapmak için çok daha elverişlidir. Besmi Adası dalış için elverişlidir.

Tüplü dalış; dalış yapan sporcuların su altında nefes almalarını sağlayacak tüp yardımıyla yapılan dalış türüdür. Tüplü dalış yapmak isteyenlerin mutlaka eğitim alması gerekmektedir. Eğitimde birkaç metre ile başlayıp daha sonra 20 metreye kadar dalış gerçekleştirebilirsiniz. Hem serbest dalışta hem de tüplü dalışta kesinlikle eğitim almanız gerekiyor. Aksi takdirde dalış yapmak sizin için oldukça tehlikeli olabilir. Güvenli bir dalış gerçekleştirmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel sporcuların kullandığı dalış malzemelerinden kullanmalısınız. Besmi Adası dalış yapanların gözdesi haline gelmiştir ve sıkça tercih edilmektedir.

  • Açık denizde yer alan bir adadır. 1 metreden başlayı 100 metrelere kadar iner. Uygun hava koşullarında dalış gerçekleştirmeniz sizler için daha iyi olacaktır.
  • Besmi Adası daha çok ileri seviyedeki dalıcılara hitap eder ve derin dalışlar için sıkça tercih edilen bir dalış noktasıdır.
  • Besmi Adası çık deniz akıntılarına sahip olduğu için canlı çeşitliliği de oldukça fazladır ve dalış sırasında size birçok canlı türü eşlik eder. Farklı türlerde büyük veya küçük balık sürülerine dönem dönem denk gelebilirsiniz.
  • Derinlere doğru daldığınızda dip yapısının kaya ve kum karışımından oluştuğunu görebilirsiniz. Derinlerde dal süngerleri, mercanlar, vatozlar size eşlik edeceklerdir.
  • Daha çok günün erken saatlerinde dalış yapmanızı öneririz. Öğleden sonra batıdan rüzgarlar estiği için dalışlarınız daha zor bir hale gelebilir. Muhteşem canlıların size eşlik etmesiyle harika bir dalış gerçekleştirmek istiyorsanız sizi de Besmi Adası’ na dalış yapmaya bekliyoruz.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Besmi Adası Dalış
Next reading
Aydın Rafting