Paylaş

Balıkesir Yamaç Paraşütü

Güzel ülkemin nadide şehirlerinden bir tanesi Balıkesir! Son zamanlarda extreme sporlara ve yamaç paraşütüne ilgisi ile gündeme gelen Balıkesir son zamanlarda hayli çok olan yamaç paraşütü ile ilgilenen birçok sporcunun gözlerini çevirdiği bir yerdir Balıkesir’de atlamaya uygun olan tepeleri” sayısı fazla olunca bu tepelere olan ilgide artış gözlenmiştir coğrafi konumu ve aldığı rüzgarlar ile bazı tepelerin uygun olduğu görülmüştür. Uçuşunuza yavaşça başladığınız an Şeytan Sofrasını ayaklarınız altına alarak manzaranın keyfini doyasıya bir keyifle çıkarabilirsiniz.

Balıkesir yamaç paraşütü 

 • Uçuş alanlarına baktığımız da daha çok Türkmentepe tercih Türkmen tepenin tercih edilmesinde birçok sebep vardır şehirle yakınlığı ve uygun koşullarda olan atlama yerleri sayesinde sporcuların ilgi odağı olmuştur
 • 560 metre yüksekliğe sahip olan bu tepede doğallık yapısı sayesinde çimen ve yeşillikle kaplanmıştır. Belde sakinlerinin de destek verdiği yamaç paraşütüne destekler ile birlikte çim zemin oluşturulmuş ve uçuşların kolay yapılması amaçlanmıştır
 • Hemen karşısında bulunan barajın rüzgârı kestiği bilinmektedir bu sayede daha rahat ve daha yumuşak bir uçuş yapabilen sporcular genellikle bu tepeden atlamayı tercih etmişlerdir.
 • Geniş bir alana sahip olduğundan dolayı birçok yamaç paraşütü pilotunu aynı anda eş zamanlı olarak alanda uçuş yapabilmektedir.
 • Bunun haricinde Balıkesir yamaç paraşütü uçuşları arasında Asartepe, Uçarcıtepe ve Telsiz Tepesinde uçuşlar yapılmaktadır.
 • Fakat az önce bahis ettiğimiz Türkmentepe daha kullanışlı bir uçuş alandır ve bu alan yamaç paraşütü yapılan tepelerin en başında gelmektedir.

Balıkesir ilimizi ayaklarınızın altına sererek yapacağınız uçuşlarda bir çabaya düşmeden yapmanız gereken tek şey huzura odaklanmanızdır.

Ayağınızın altına baktığınızda barajı barajdan akan suları ve doğayı göreceksiniz. Yapacağınız bu aktivite ile birlikte heyecan dolu dakikalar yaşayacağınıza eminim. Eğer bir gün yolunuz Balıkesir’e düşerse atlamaya en uygun yer ve bizim tavsiyemiz olan Türkmen tepesine mutlaka gidin. İnsanın içini huzur ve mutluluk ile dolduran bu spor yükseklik korkunuzu yenmeye birebir olduğunu söyleyen profesörlerin sayısı bir hayli fazla yaşayacağınız ve göreceğiniz güzel manzaraları ertelemeyin.

Balıkesir Yamaç Paraşütü

1980’li yıllarda havacılıkla uğraşan sporcular tarafından keşfedilen bu spor, yapısı gereği tüm adrenalin bağımlılarını kendisine çekmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde artık oldukça popüler bir hele gelmiş ve birçok insanın deneyi m kazanmak istediği bir aktivite olmuştur. Bununla birlikte yamaç paraşütünün gelişmesi için gerek dünyada gerekse ülkemizde profesyonel uçuş pilotları yetiştirmek için verilen birçok eğitim adresleri bulunmaktadır. Ülkemizde yamaç paraşütü, profesyonel bir hava sporundan farklı olarak faaliyetlerini eğlence ve turistik alanlarda daha ağırlıklı olarak göstermektedir.

Peki yamaç paraşütü eğitimlerini nasıl ve nereden alabiliriz?

 • Ülkemizde yamaç paraşütü hava sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması için Türk Hava Kurumu THK ücretsiz olarak eğitimler sunmakta ve sunulan farklı eğitimlere destek vermektedir.
 • Ülkemizde bir çok üniversite profesyonel yamaç paraşütü yapmak  isteyen bireyler için eğitim imkanı sunmaktadır. Bu üniversitelerin başında Iğdır üniversitesi gelmektedir.
 • Bunların dışında oluşturulan havacılık ve spor kulüpleri de ücretli olarak eğitim vermektedir.
 • Ülkemizde yamaç paraşütü eğitimleri thsf (Tükiye Hava Sporları Fedarasyonu) tarafındanda sertifikalndırma işelmeri yapılmaktadır. Eğitim ve koşullar Tshf resmi internet sitesinde yer almaktadır.

Yamaç paraşütü için herhangi bir eğitime sahip olmayan veya profesyonel olarak bu hava sporuyla ilgilenmeyen bireyler için oluşturulmuş tandem uçuşlar bulunmaktadır. Tandem uçuşlar iki kişilik uçuşlardır. Herhangi bir uçuş eğitimi olamayan kişilere uzman pilotlar eşlik eder. Tandem uçuşlar için herhangi bir eğitim alma şartı yoktur. Uçuş esnasında ki bütün kontrol uzman pilota aittir. Özellikle uçuş anında fotoğraf ve video çekerek anı ölümsüzleştirmek isteyenler tandem uçuşları tercih etmektedirler.

Ülkemizde yamaç paraşütü faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde tercih edilen yerlerden biride Balıkesir şehrimizdir. Sahip olduğu eşsiz şehir manzarası Balıkesir yamaç paraşütü keyfini unutulmaz kılmaktadır. Balıkesir’ yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen uçuş sevdalılarının genelde tercih ettiği mekan Türkmentepe’dir.  Türkmentepe, 550 metreye kadar uçuş yüksekliği sağlamaktadır. Yamaç paraşütü keyfi için oldukça uygun olan bu tepe üzerinde iniş ve kalkışlar çim yüzeyinden gerçekleşmektedir. Balıkesir manzarası eşliğinde yamaç paraşütü yapmak isteyen turistlerde bölgeye oldukça rağbet göstermeye devam etmektedir.

Balıkesir yamaç paraşütü keyfi yapılacak diğer alanlar ise;

 • Telsiz Tepe
 • Uçarcı Tepe
 • Asar Tepe

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Sakarya Yamaç Paraşütü
Next reading
Ankara yamaç paraşütü