Paylaş

Ayvalık Deli Mehmet Dalış

Dünyada en fazla talep gören ekstrem sporların başında gelmekte olan dalış farklı derinliklerde deniz ve okyanusun güzelliklerini görmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Dalış amatör ve profesyonel sporcular tarafından sıkça tercih edilmekte olup yapılmaktadır. Dalış tüp yardımıyla gerçekleştirilir. Ekstrem bir su altı sporu olan dalış tüp, regülatör gibi ekipmanlarla çok daha derinlerde ve uzun süreli yapılabilirken bu sporun kökeni ise hiçbir ekipmanın kullanılmadığı serbest dalıştır. Siz de denizin altındaki güzellikleri görmek istiyorsanız ya da keşife çıkmak istiyorsanız eğitimini alıp dalış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dalış yapabilmek için nefes teknikleri ve yön bulma hakkında eğitim almanız gerekiyor. Dalış sığ sularda yapılmasına rağmen akıntı her zaman görülebilir. Bu nedenle de dalış yapmadan önce akıntıya nasıl karşı koyacağınızı da öğrenmeniz gerekiyor. Serbest dalış paletli ve paletsiz olarak ikiye ayrılmaktadır ve bir ip yardımıyla serbest dalış gerçekleştirebilirsiniz. Serbest dalış ağırlıkla ve farklı derinliklerde de yapılabilir. Dalış sporu yılın her ayında yapılabilen bir spordur. Ancak yaz ve bahar ayları dalış yapmak için çok daha elverişlidir. Ayvalık Deli Mehmet dalış için elverişli bir bölgedir.

Tüplü dalış; dalış yapan sporcuların su altında nefes almalarını sağlayacak tüp yardımıyla yapılan dalış türüdür. Tüplü dalış yapmak isteyenlerin mutlaka eğitim alması gerekmektedir. Eğitimde birkaç metre ile başlayıp daha sonra 20 metreye kadar dalış gerçekleştirebilirsiniz. Hem serbest dalışta hem de tüplü dalışta kesinlikle eğitim almanız gerekiyor. Aksi takdirde dalış yapmak sizin için oldukça tehlikeli olabilir. Güvenli bir dalış gerçekleştirmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel sporcuların kullandığı dalış malzemelerinden kullanmalısınız. Ayvalık Deli Mehmet dalış yapanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

  • Türkiye’ de bilinen en iyi dalış noktaları arasında yer alan Deli Mehmet dalgıçların uğrak noktası haline gelmiştir. Ancak diğer dalış noktalarında olduğu gibi her seviyede dalıcıya hitap etmiyor. Derin bir dalış noktası olduğu için sadece iyi seviyedeki dalıcılara hitap ediyor.
  • Dalış yaparken bolca kırmızı mercanlar ve birçok farklı türdeki deniz canlısını görebilirsiniz. Deli Mehmet 45 metreden 19 metreye kadar olan iki ayrı tepeden oluşuyor. Manzaraları daha net görebilmek için yanınıza led fener alabilirsiniz. Çünkü su altında ışık emiliyor ve fotoğrafta görebildiğiniz şeyleri yeterli ışık olmadığı için çıplak gözle göremeyebilirsiniz.
  • Harika bir dalış deneyimi yaşamak istiyorsanız su altındaki daha önce görmediğiniz deniz canlıları ve kırmızı mercanlar size eşlik ediyor. Siz de mutlaka sizi özgür hissettirecek bu dalış deneyimini yaşamalısınız.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Bitlis Yamaç Paraşütü
Next reading
Bodrum Delikli Mağara Dalış