Paylaş

Aydın Yamaç Paraşütü

Her geçen gün popülerliğini ve meraklı sayını arttıran yamaç paraşütü artık tüm dünyanın gözde hava aracı haline gelmiştir. Adrenalin bağımlıları, gökyüzü sevdalıları, uçup özgürlüğe kavuşmak isteyen kendilerini yamaç paraşütünün uçuş koltuğunda oturur halde buluyor. Tüm dünyada profesyonel bir hava sporu olarak faaliyetlerini sürdürmekle beraber eğlence ve aktivite alanlarında da hobi olarak sıkça tercih edilmektedir. En hafif ve en konforlu hava araçlarından biri olan yamaç paraşütü keyfini, büyük küçük, eğitimli eğitimsiz fark etmeksizin isteyen her yaştan birey yapabilmektedir. Yamaç paraşütünü profesyonel olarak yapmak isteyenler için birçok eğitim imkanı gerek ücretli gerek ücretsiz şekillerde verilmektedir. Ülkemizde de yamaç paraşütü eğitimleri THK Türk Hava Kurumu ve üniversiteler tarafından verilmektedir.

Peki ya yamaç paraşütü hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

  • Diğer tüm spor dalları gibi yamaç paraşütü uygun ortam ve hava koşullarında hiçbir aksi duruma sebebiyet vermemekte ve güvenli uçuş sağlamaktadır.
  • Yamaç paraşütü için en alt yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. 16 yaşından küçük olan bireylerin yamaç paraşütü yapmaları için aile izinleri gereklidir.
  • Yamaç paraşütünde erkekler için belirlenen en üst kilo limiti 100, bayanlarda ise 85 olarak belirlenmiş. Belirlenen kilo limitleri üzerindeki bireyler için uçuşlar tavsiye edilmez ve yasaktır.
  • Kalp ve solunum yolu rahatsızlıklarına sahip bireyler için yamaç paraşütü uçuşlarına katılamaz.

Ülkemizde Aydın yamaç paraşütü keyfi yapmak için tercih edilen en uğrak şehirlerimizden bir tanesidir. Aydın sahip olduğu muhteşem doğa manzaraları ile uçmak isteyen uçuş sevdalılarını ağırlamaya devam etmektedir. Aydın yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen en çok tercih ettiği alan Koçarlı Adnan Menderes Ormanıdır. 500 metre yüksekliğe kadar çıkma imkanı veren bu ormanın il dışı ziyaretçileri de oldukça fazladır. Tek kişilik uçuşlarla birlikte, eğitimi olamayanlar içinde iki kişilik tandem uçuşlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte Aydın’da aktif olarak yamaç paraşütü şenlikleri yapılmaktadır. Oldukça rağbet gören bu şenlikleri gerek şehir içi gerek şehir dışı birçok uçuş sevdalısı katılmaktadır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Turunç Koyu Dalış
Next reading
Balon Uçuşları Toplamda Ne Kadar Sürüyor