Paylaş

ATV Safari Turları Hakkında

Atv safari turları kimlere uygun değildir? Kimler atv safari turlarına katılamaz? Atv safari turlarının olası riskleri kimler için olumsuz koşullar bulundurur? Bu tip soruların cevabını merak edip atv safari turu öncesi atv safari turuyla alakalı olumsuz düşüncelerinizi sonlandırmak ve turlar hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz

Aslında atv safari turları kirlenmekten korkmayan herkes için uygundur şeklinde bir genelleme yapabiliriz. Çünkü atv safarileri arazide ve doğada geçer. Her arazinin kendine uygun jeolojik ve iklimsel özellikler vardır. Kimi araziler fazlasıyla çamur bulundurabilir kimi araziler sulak bölgelerden geçer bazı arazilerde de toz kütleleri vardır.

Atv safari araçları yapıları gereğince nazik araçlar değildir. Çünkü zorlu arailerde sürüş için tasarlanmışlardır. Etrafında çevresel faktörlerden koruyucu camlar veya kasa da bulunmaz. Bu nedenle araziden geçerken sıçrayan su ve çamurlar atv safari için sürücülere gelebilir.

Aynı zamanda atv safari araçlarında sürücüleri koruyacak bir üst kaplama yoktur. Olası güneş yanıklarından muzdarip olmamak için güneş kremi de sürmelisiniz. Atv safari turlarında en önemli dış faktör hava şartlarıdır. Çünkü sürücüyü koruyacak bir kaplamanın olmaması yağmur durumlarında atv safari sürücüsünü ıslatacaktır.

Genel olarak tek şartın hava koşulları ve arazi etmenlerinden dolayı kirlenmekten korkmayan herkesin safari yapabileceğini görebiliyoruz. Kirlilik ve titizlik gibi keyfi değişen durumlar dışında da belli sağlık şartları kişisel güvenlik için safariye engel olabilir. Bu sağlık şartları ise şunlardır.

Atv safarisi yapacak kişilerde araç sürüşüne engel olabilecek bedensel ve koordinasyonel bozukluklar olmamalıdır.

Kol ve ayak koordinasyonu olmayan bireyler düzgün bir atv safari sürücüsü olamayacakları için safariye katılmamalıdır.

Göz kusurları ileri seviyede olan bireyler olası bir dikkat dağınıklığında görüş mesafesini kaybedip kaza yapmamaları için atv safari turu yapmamalıdır.

Kronik rahatsızlıkları olanlar için atv safari turuna katılmak bir sorun oluşturmaz. Fakat atv safarisi sırasında herhangi bir tetikleyici onlar için olumsuz etki yaratacaksa bu kişilerin yine atv safarisine katılmaması kişi güvenliği açısında olumlu olacaktır.

Atv safarileri çok küçük yaşta olup atv safari aracına hakimiyet sağlayamayacak katılımcılar için de uygun değildir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Uludağ ATV Safari
Next reading
Kamp malzemelerini nereden temin edebilirim?