Paylaş

Atv Kullanmak Hakkında

Atv kullanmak için ehliyet sahibi olmanıza gerek yoktur. Atv turları kamu alanlarına açık alanlarda veya diğer araçların da yer aldığı trafiğe açık alanlarda yapılan bir etkinlik değildir bu sebepten ehliyetli olsun ya da olmasın araç kullanımında herhangi bir sorunu olmayan tüm bireyler atv turlarına katılabilir.

Atv turları trafiğe kapalı olan doğal arazilerde yapılır bu sebeple ehliyet sahibi olmak atv safari turları için önşart değildir. Araç kulanma yetisine sahip olacağını düşünen herkes atv turlarına katılabilir. Atv araçları trafiğe açık alanlarda belli noktalarda olabilir ve bu durumlarda da sadece atv kullanan kişinin ehliyetli olması değil atv nin o trafiğe çıkabilmesi için de ayrı izin alınır.

Atv turlarında kullanılan atv motorunun türüne göre atvler  tek sürücülü ya da yolcu kapasiteli de olabilir. Atv lerin genellikle şoför yanında boşlukları bulunmaz. Şoför yanında boşluk veya oturma alanları da olan büyük atvler de vardır. Bu araçlarda sürücü dışında ekstra kişilerde gerekli güvenlik önlemleri alınırak atv turlarına katılabilir.

Atv kullanmak için ehliyet şart mı?

Atv turlarında ehliyet bir önkoşul olmamakla beraber araç sürme, atvye hakim olma ve parkurun güzergahı hakkında bilgili olma çok önemlidir. Ehliyet sahipleri hangi ehliyet türüne sahip olursa olsun (a sınıfı ehliyet, b sınıfı ehliyet) atv kullanırken bazı konularda daha pratik ve tecrübeli olabilir.

Ehliyet sahipleri araç mekaniği ve yol bilgisi durumlarında deneyimlerinden dolayı daha isabetli sürüşler yapabilir. Yolun durumuna göre konum ayarlama, diğer atvlerle yakınlık ve temas, atvlerin takip mesafesi gibi birçok konuda ehliyet sahipleri önbilgilerini kullanabilirler.

Ayrıca ehliyet sahipleri yolun ve atvlerin gidişine göre nerede hızlanılması gerektiğği konusunda ve nerelerde yavaşlanması gerektiği konusunda daha net kararlar verebilirler. Ehliyet sahipleri daha önceki deneyimlerinin de etkisiyle atv turuna daha özgüvenli çıkabilirler.

Atv kullanmak; Ehliyet sahibi olmayan kişilere de atv turu öncesinde verilen kısa bilgilendirme ve tanıtım eğitiminde yol ile alakalı, atv kullanııyla alakalı son derece kolay anlaşılabilen tekniki bilgiler ve güvenlik bilgileri verilir. Bu bilgilendirmenin ardından ehliyetli olsun ehliyetsiz olsun herkes atv turuna katılabilir.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Ankara Camping
Next reading
Bursa Jeep Safari