Paylaş

Anzak Koyu Çıkartma Filikaları Dalışı Hakkında

Anzak koyu çıkartma filikaları dalışı; Küçük Kemikli Kumsalı ile Arı Burnu üzerinden defalarca İngiliz ve Anzak askerleri tarafından çıkartma yapılmış olup bu çıkartma için sayısız bot kullanılmıştır. Bu bölgede özellikle Arı Burnu ve Suvlu Körfezi’nde hem kumsalda hem de su altında bu botlardan görebilirsiniz. Bu botlardan çok büyük olan iki tanesi bugün önemli dalış noktaları olarak göze çarpmaktadır.

Kabatepe Limanında ve Arıburnu açıklarında 42 metrede Suvla Körfezinin iç tarafında yer alan bu iki bot gerçekten görülmeye değer muhteşem güzellikleri bünyesinde barındıran su altı eserleridir. Batık etrafında birçok canlı görmeniz mevcut.

Mor renkli süngerler ve geminin etrafını saran şakayıklar size adeta manzara resimlerinde dahi bulamayacağınız görüntüleri sunuyor. Anzak Koyu denmesinin sebebini anlatımımızdan da anlayacağınız üzere bu koyda sayısız tane Anzaklara ait çıkartma botu bulmak mümkün.

Neredeyse her derinlikte bulabileceğiniz bu botlar her seviyeden dalış yapmak isteyenlere harika bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu çıkartma filikaları su altı fotoğrafçısı olan veya su altında amatör fotoğraf çekimi yapan dalgıçlar için en güzel yerlerden birisidir diyebiliriz.

Anzak koyu çıkartma filikaları dalışı; Hem mükemmel görüntüsü hem de ilk günkü halini nerdeyse aynen koruyan bu çıkartma botları harika su altı fotoğraflar çekebileceğiniz nadide yerlerden birisidir. Bu yazımızda nasıl battığı ile ilgili bir bilgi veremeyeceğiz çünkü zaten hepsi bu bölgeye çıkartma sırasında batmıştır. Gelin hep beraber bu botlar hakkında genel olarak vereceğimiz bilgilere göz atalım.

Anzak Koyu Çıkartma Filikaları Dalışı Hakkında Genel Bilgiler

  • Neredeyse her derinlikte bulabileceğimiz bu botlar, 3-5 metrede bile bu botlardan görebileceğiniz gibi ilk girişimizde bahsettiğimiz Kabatepe Limanı yakınlarında bulunan Arıburnu açıklarında da 42 metre derinlikte de bulabilirsiniz.
  • Yaz-Kış rahatça dalış yapılabilecek bölgede bulunan botların çok derinlerde bulunmayanları da olduğu için ister profesyonel ister amatör her türlü dalgıcın gönül rahatlığı ile dalış yapabileceği bir noktada bulunuyor.
  • Bu batık filikaların içine girerek kollu ıstakoz ve mığrı denilen deniz canlılarını görerek bu eşsiz manzaraya tanıklık ederken ayrıca karagöz sürülerini de sıklıkla görebileceğiniz harika bir yer.

Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Alman Torpido Gemisi Dalışı 2021
Next reading
Bodrum Büyük Resif Dalış