Paylaş

Antalya Yamaç Paraşütü Hakkında

Antalya yamaç paraşütü; Uçmak, insanoğlunun varoluşundan bu yana hep en büyük tutkusu oldu bu tutku, Hezarfen Ahmet Çelebi’ye kendine kanat takıp Galata Kulesiunden Üsküdar Meydanına inmesini sağlarken aynı tutku, Wright kardeşlere ilk uçak yapım çalışmalarında ilham olmuştu.

Biz insanlar ne kadar sınırlı olduğumuzu keşfettikçe doğayı ve kuşları taklit ederek geliştirdiğimiz her bir teknolojide, kuşlar gibi uçmaya bir adım daha yaklaştık. Uçaklar, helikopterler, zeplinler, balonlar ve planörler…Bu ve bunun gibi daha pek çok araç üretildi ama bunlar arasında uçmayı iliklerimize kadar en çok hissettiren paraşüt sporları oldu. Özellikle yamaç paraşütünde bir kuş misali gökyüzünde süzülmek için ihtiyacınız olan sadece siz, paraşütünüz ve dağ ya da tepe gibi bir yükseklikte bulunmak. Sonrasında ihtiyacınız olan hıza ulaştığınızda artık siz de kuşlarla birlikte uçmaya hazırsınız.

Ülkemiz, hem ilklim koşulları hem de coğrafi özellikleri gereği birçok turizm ve spor dalları için elverişli olduğu gibi yamaç paraşütü için de eşsiz güzellikte manzaraların eşlik ettiği rotalarla dolu. İlk kez 1990’lı yılların başında  Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Baba dağının yabancı pilotların dikkatini çekmesiyle başlayan ve sonrasında üniversite kulüplerinde ve THY’nın eğitim programında yer verilen yamaç paraşütü, Fethiye-Babadağ’dan sonra başka pek çok bölgemizde yapılmaya başlandı. Bu bölgeler arasında yeşilin ve mavinin birarada olduğu muhteşem manzarasıyla ve aynı ilde birbirinden farklı noktalarda yapılabilme özelliği ile Antalya yamaç paraşütü için en çok tercih edilen bölgelerden biri oldu. Antalya yamaç paraşütü uçuş bileti almak için TIKLAYINIZ

Yamaç Paraşütü Hangi Hava koşullarında Yapılmalı?

Bunun sebebi tesadüf olmadı elbette. Keyifli bir yamaç paraşütü yolculuğu için havanın yağmurlu ve aşırı rüzgarlı olmaması gerekiyor. Mevsimsel olarak  İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleri genellikle buna imkan tanısa da bu koşulların en uzun soluklu yaşandığı bölgelerimiz genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimiz oluyor özellikle yüksek dağları, tepeleri ve ılıman iklimi ile Akdeniz bölgesi turizmde olduğu gibi yamaç paraşütü gibi extrem sporlarının gözdesi haline geliyor.

Antalya yamaç paraşütü; Bugün Antalya’da, Kaş, Kemer ve Alanya olmak üzere üç ayrı noktada yamaç paraşütü(paragliding) yapılabiliyor Kaş’ta 600m yükseklikten başlayan yolculuk, Meis adası manzarası eşliğinde Küçük liman’da son buluyor. Benzer şekilde yine 700m’den başlayan Alanya yamaç paraşütü yolculuğu ise Alanya kalesi manzarasına karşı Alanya sahili ile özdeşleşen Kleopatra plajında tamamlanıyor Kemer’de bulunan Olympos Tahtalı dağı ise Antalya’da yamaç paraşütü yapılan noktları arasında 2365m yükseklik ile en yüksek kalkış pistine sahip durumda. Teleferik ile çıkılan uçuş noktasında, sırasını bekleyenlerin ya da cesareti kırılıp “ben atlamış kadar oldum” diyenlerin zaman geçirebileceği bir tesis de bulunuyor.

Tahtalı dağında başlayan serüven Tekirova plajında noktalanıyor yabancı turistler, genellikle Dünya rekoruna sahip olması ile Tahtalı dağı kalkış pistini ve hem eğlence hem de sporun içe içe geçtiği Alanya yamaç paraşütü kalkış pistini tercih ederken Kaş çoğunlukla yerli turistlerin tercih noktasını oluşturuyor.

Yamaç Paraşütünde Nelere Dikkat Edilmeli?

Peki, tüm bu özgürlük duygusu ve muhteşem manzaraları gökyüzünden seyrebilmenin güzelliğinin yanı sıra dikkat edilmediğinde tehlikeli sonuçlara da neden olabilen bu spor için nelere dikkat edilmeli? Elbetteki bir yamaç paraşütü pilotunun dikkat etmesi gereken durumlar ile yamaç paraşütünü spordan çok keyif almak isten birinin dikkat etmesi gereken noktalar birbirinden farklıdır. Bu konuda pilotlara ya da olmak isteyenler için zaten eğitim sırasında oldukça detaylı bir eğitim veriliyor işin eğlence tarafını seçenler için ise kişinin kalp rahatsızlığının, astım hastalığının ve hamilelik durumunun olmaması bekleniyor ayrıca kalkış ve uçuş sırasında paraşüt dengesinin bozulmaması için kişinin, 40 kg’ın altında ve 105kg’ın üzerinde de olmaması koşulu bulunuyor. 16 yaşından küçüklerde ailenin izin vermesi zorunluluğu bulunurken uçuş öncesinde de alkol alınmamış olması gerekiyor.

Antalya yamaç paraşütü; Uçuş keyfinin sonuna kadar çıkarılabilmesi için tercih edilen kıyafetlerin rahat kıyafetler olduğundan da emin olunmalı son olarak Aşırı derecede yükseklik korkusu olan kişilerin de yamaç paraşütünü yapmasını uzmanlar pek tavsiye etmiyorlar. Ancak yükseklik korkunuz çok fazla değil ve bu korkunuzu yenmek istiyorsanız, yine alanında uzman pilotlar eşliğinde ama yüksek noktaların aksine daha alçak kalkış pistlerinden  başlangıçlar yapabilirsiniz.. Bu tarz başlangıçlar için özellikle Kaş – Asas  Tepesi ve Yassı Tepe- Alanya yamaç paraşütü için  en iyi seçimler arasında yer alabilir. Böylece hem tatilinizin tadını çıkarırken hem de korkularınızı yenerek hayatınızdaki yapılacaklar listenizden birini daha yapmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Antalya Yamaç Paraşütü Turları

ANtalya yamaç paraşütü; Yamaç paraşütünün,  extrem sporları arasında özellikle uzman pilotlar eşliğinde yapılabildiği için en güvenli extrem sporları arasında olması ve giderek popüleleşmesi, yamaç paraşütü turlarının organize edilmesinde de etkili oldu özellikle yaz turizminin ağırlıklı olduğu ülkemizin güney kesimlerinde, tatiline biraz olsun heyecan katmak isteyen turistler için yamaç paraşütü turları, tatil sonrası geride unutulmaz güzel anılar biriktirmek için en doğru tercih oluyor. Tabii ki ülkemizin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Antalya yamaç paraşütü turlarında da cazip programlarla turistlerin öncelikli tercihi oluyo peki, bu tur programları neleri kapsıyor?

Genellikle tur programlarının içeriği kişiye özel uzman pilot ve kaliteli ekipmanlarla birlikte 15 ile 25 dk arasında süren bir uçuş süresini, bu süre içinde çeşitli video ve fotoğraflarla anın güzelliğinin ölümsüzleştirilmesini kapsıyor ancak Yassı Tepe’den gerçekleştirilen  Alanya yamaç paraşütü tur program içeriğinde, ayrıca merkez ve çevre beldelerden transfer hizmeti de alınabiliyor.

Peki ya! Pilot Olmak İsteyenler?

Alanya yamaç paraşütü; Bir yamaç paraşütü pilotu olmak için tıpkı bunu turist olarak yapmak isteyenlerde aranan sağlık koşullarına sahip yeterli olabiliyor. Eğitimler, dağcılık kulübü, üniversite kulübü, çeşitli dernekler ve THK olmak üzere birçok kurum tarafından veriliyor. Ülkemize ithal edilen bir spor olduğu için ekipmanların çoğu da ithal ve dolayısıyla döviz kuruna bağlı olduğu için pahalı denilebilir. Ancak heyecanlı bir uçuşun keyifli anılarla son bulması için kaliteli ekipman kullanımı son derece önemli bir konu.

İngilizce’de kullanılan bir öğütte de olduğu gibi “Do dangerous things safely” yani “Tehlikeli şeyleri güvenle yap”. Maceranın tadını sonuna kadar çıkarmak için bir pilotun kullanacağı ekipmanın kaliteki ve deforme olmamış olması gerekiyor. Bu alanda başarılı tur programlarında olduğu gibi Antalya yamaç paraşütü pilotluk eğitiminde de havacılık federasyonu tarafından eğitim almış alanında deneyimli eğitmenlerle pilot olmak isteyenlerin de tercih merkezi durumunda. Eğitimler, Alanya yamaç paraşütü eğitim bölgesi olan Perge harabeleri yakınında bir alanda gerçekleştiriliyor.

Alanya yamaç paraşütü; Siz de yamaç paraşütünü, ister sıkıcı günlük rutinlerinizi bir an olsun geride bırakıp kısa bir süreliğine deneyimleyebilir ya da hayatınızın bir parçası yapıp başka insanlara da ilham olmak ve yeni bir hobi edinmek için eğitimler alarak yamaç paraşütü pilotu olabilirsiniz. Gerek hayatında ilk kez bu sporu deneyimleyecekler için gerekse bu alanda uzman olmak isteyenler için iklim koşulları, coğrafi özellikleri, alanında uzman eğitmen kurum ve kadroları ve deneyimli organizasyon şirketleri ile Antalya yamaç paraşütü sporu için en doğru tercih olacaktır.

Antalya Yamaç Parşaütü etkinliklerimiz için internet sitemizin bilet al  bölümünden hemen bilet alabilirsiniz. Ayrntılı bilgi almak yada rezervasyon yaptırmak için hemen bizi arayarak iletişe geçebilirsiniz

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
ÖLÜDENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ
Next reading
Fethiye Camping