Paylaş

Amasya Yamaç Paraşütü

Günümüzde uçuş sevdalılarının yeni gözdesi olarak şüphesiz ki yamaç paraşütü kabul ediliyor. Diğer bir adı paragliding olan bu hava sporu, her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam etmektedir. 1980’li yıllara kadar dayanan bu hava sporu, uçuş sevdalıları tarafından deneme yanılma yöntemi ile  keşfedilmiş ve geliştirilmiştir. Standart paraşütten farklı olarak herhangi bir motor veya yapıya ihtiyaç duymayan yamaç paraşütü, belli bir yükseklik veya tepeden koşarak havalanma şeklinde gerçekleştirilmektedir. Yamaç paraşütü yapabilmek için eğitim alınması gereklidir. Türk Hava Kurumu THK, üniversiteler ve uçuş okulları başta olmak üzere ülkemizde yamaç paraşütü eğitim almak isteyen bireyler için birçok imkan bulunmaktadır. Bununla birlikte bu uçuş deneyimini yaşamak istiyor fakat  herhangi bir eğitim almamış ve eğitim almayı da düşünmüyorsanız, tandem uçuşlar ile yamaç paraşütü keyfi yaşayabilirsiniz. Tandem uçuşlar çift kişilik olup, uzman bir pilot ile gerçekleştirilir. Tandem uçuşlar için herhangi bir eğitim şartı yoktur. Uçuş esnasındaki bütün komut ve kontroller uzman uçuş pilotuna aittir. Ülkemizde tandem uçuşlar özellikle turistik mekanlarda oldukça tercih sebebi olmaktadır.

Peki ya tandem uçuş şartları nelerdir? Kimler tandem uçuşlara katılabilir?

  • Uçuşlar için belirlenmiş yaş kısıtlaması 16 olmakla birlikte, belirlenen yaştan küçük bireylerin uçuşları aile izni ile gerçekleştirilir.
  • 100 kilo ve üzeri bireyler için uçuş tavsiye edilmez ve yasaktır.
  • Herhangi bir solunum veya kalp rahatsızlığı olan kişiler uçuşlara katılamaz.

Ülkemizde tandem uçuşları gerçekleştirebileceğiniz en el verişli şehirlerimizden biri olan Amasya yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyenlerin tercih ettiği mekanların başındadır. Şehir etrafının dağlarla çevrili olması yamaç paraşütü keyfi için uygun bir hale gelmektedir. Amasya yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyenler için her ilkbahar ve yaz aylarında sezonlar açılır ve şehrin gökyüzünü adrenalin severler adeta kuşatır. Uçuşlar genel olarak Yanık Tepe üzerinden başlar ve tüm kent boyunca yolculuk devam eder. Ayrıca yamaç paraşütü uçuşlarının inişi için hazırlanmış alanlarda mevcuttur. Yanık tepe üzerinden bin beş yüz metreye kadar yükseliş imkanı bulunmaktadır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Rafting kuralları nelerdir?
Next reading
Samsun Yamaç Paraşütü