Paylaş

Amasya ATV Safari

Amasya’ya Kısa Bir Bakış

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde bulunan, 7.500 yıllık tarihi ile birlikte Anadolu’nun en eski şehirlerinden biridir. Amasya, Anadolu’da örnek bir Türk şehri olarak öne çıkmakla beraber, tarih boyunca birçok medeniyete, ev sahipliği yapmış eşsiz güzellikte bir şehirdir. Nüfusu yaklaşık 330 bin olan Amasya haklının %40’tan fazlası merkez ilçede yaşamakta, geri kalan kısmı ise başta Merzifon ve Suluova olmak üzere diğer ilçelerde ikamet etmektedir. Amasya, son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi kitlesine sahip olmanın yanında, Anadolu’nun gelişmekte olan önemli bir turistik bölgesi olarak dikkat çekmektedir.

Amasya, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğundan tarihsel mirası oldukça geniştir. Bu açıdan tarih meraklıları için gezilecek görülecek yerlerin fazla olması tatmin edicidir. Amasya’da gezilecek görülecek önemli yerlerin çoğunluğu şehrin il merkezinde olsa da çevre ilçelerinde de gezilmesi gereken birçok yer mevcuttur. Turistik yerlerini şehir merkezinde birbirine yakın bir alanda konumlanmış olmasından dolayı şehri bir günde gezebilmek mümkündür. Bunun yanında şehirdeki müzelere vakit ayırmak, rahat rahat gezebilmek ve son dönemde popüler olan Amasya ATV Safari turlarına katılabilmek için Amasya’ya gezi planlarken için minimum iki gün olarak düşünülmesi uygun olacaktır.

Amasya Gezilecek Yerler başlıca şunlardır: Yeşilırmak’ın kenarında konumlanmış “Yalı Boyu Evleri”, Yeşilırmak’ın yükselmesi ile günümüzde adı “Alçak Köprü” olarak bilinen yapı, Amasya Kalesi, Kral Kaya Mezarları ve Amasya Saat Kulesi, II. Beyazıt Camii ve Külliyesi ile Kapı Ağası (Büyük Ağa) Medresesi. Doğrudan tarihsel yapı kalıntıları haricinde, Amasya’da; Şehzadeler Müzesi ve Arkeoloji Müzesi de müze gezisi sevenler için tavsiye edilmektedir. Tüm bu geleneksel gezi tavsiyelerinin yanı sıra, son dönemde Amasya ATV safari turları ünlenmeye başlamıştır. Genellikle şehir merkezinden saatlik, günlük ya da haftalık olarak kiralanabilen ATV’ler ile şehir dışında doğa ile baş bir gün geçirmek isteyen macera severler için Borabay Gölü gibi birçok doğal güzellikten yararlanma şansı söz konusudur. Henüz Amasya ATV safari turları, tur organizasyonu yapan firmalar öncülüğünde yapılmasa da bireysel veya toplu arkadaş grupları ile, ATV kiralamak suretiyle bu heyecan yaşanabilmektedir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
KARTEPE ATV SAFARİ
Next reading
Rafting kuralları nelerdir?