Paylaş

Alman Torpido Gemisi Dalışı Hakkında

Alman Torpido Gemisi Dalışı; içerisinde pek çok su altı eser ve birbirinden eşsiz dalış noktası bulunduran Çanakkale Boğazı’nda bulunmaktadır. Her sene sayısız dalış yapılan bu bölgede bilindiği kadarıyla 33 tane savaş dönemi batığı bulunuyor. Çanakkale Boğazı güney sahillerine nazaran kış aylarında çok soğuk olduğu için yılın 12 ayı maalesef dalış yapılamıyor. Bu kadar güzel su altı eserlerinden biri de Alman Torpido Gemisi olup bu gemi hakkında derlediklerimizi sizinle paylaşmak isteriz.

Alman Torpido Gemisi Dalışı – Batan Gemi Hakkında Genel Bilgiler

  • Alman Torpido Gemisi, Osmanlı Devleti’nin de katıldığı ve Almanya’nın müttefik devleti olarak savaştığı Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de batmıştır.
  • İngiliz gemisi olan Irrestible tarafından 18 Mart 1915 günü top ateşine tutularak batırılmıştır.
  • Batık, Çanakkale Boğazı’ndaki yat limanı dışında deniz trafiğinin oldukça yoğun olduğu bir yerde bulunur ve batık 16 metre derinliktedir.
  • Gemi ile birlikte 1315 mürettebat hayatını kaybetmiştir.
  • Batık görüş mesafesinin kısıtlı ölçüde olduğu bir noktada bulunuyor.

Alman Torpido Gemisi Dalışı – Peki Bu Gemi Nasıl Batırıldı?

Alman torpido gemisi dalışı; Bilindiği üzere Osmanlı Devleti 1.Dünya savaşında Almanya ile bir ittifak kurarak Almanya’nın yanında saf tutmuştur. İngilizler Çanakkale Boğazı’na göz diktikleri sırada Osmanlı Devleti de Almanya’dan destek bekliyordu. Almanya mühimmat ve asker desteği sağlamıştır. Almanların Çanakkale’de komuta merkezi Çimenlik’te idi.

Çanakkale Boğazı’na gelen İngiliz gemileri arasında Inflexible ve Irrestible adlı iki gemi bulunuyordu ve bu iki geminin görevi Almanların Çimenlik’teki komuta merkezini top atışına tutmaktı. Bu iki İngiliz gemisi verilen görevi yerine getirdiği sırada Çimenlik’teki Almanlara ait askerler, barakalar ve komuta merkezi tahliye edilerek kıyıda demirlemekte olan torpido gemisine aktarılıyor.

Almanlar bu şekilde karşıya geçmeyi düşünüyorlar fakat olay bekledikleri gibi gelişmiyor. Bu iki İngiliz gemisinden Irrestible’ın mermilerinden birisi Alman torpido gemisine denk geliyor. Gemide bulunmakta olan 1315 mürettebat ile birlikte gemi batıyor ve Çanakkale’nin derin sularına gömülüyor.

Bu yazımızda dalış için güzel bir seçenek olan Alman Torpido Gemisine Dalış hakkında biraz bilgi vermeye çalıştık. Batık, deniz trafiğinin göbeğinde ve akıntının güçlü olduğu Çanakkale Boğazı’nda bulunduğu için bir ekiple ve tedbirli bir şekilde dalmakta fayda var. Tüm bunlara rağmen dalınacak güzel yerler arasında yer alıyor.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Zonguldak Camping 2021
Next reading
Anzak Koyu Çıkartma Filikaları Dalışı 2021